Vyšetřovací výbor vyvrátil prohlášení Polska o výbuchu na palubě TU-154M Kaczyńského

Žádné příznaky účinků výbušniny na letadlo TU-154M polského prezidenta Kaczyńského v roce 2010 nebyly nalezeny, polští odborníci už v roce 2011 zjistili, že příčinou havárie TU-154M Kaczyńského byla srážka s břízou, řekla novinářům oficiální mluvčí VV RF Světlana Petrenková.

Odpověděla tak na žádost, aby okomentovala nedávná prohlášení polské vládní podkomise pro vyšetřování havárie prezidentského letadla TU-154M o tom, že poškození pravého křídla letadla nese stopy výbuchu a nebylo způsobeno srážkou s břízou.

„Je absolutně nepochopitelné, na čem jsou založeny tyto další závěry polských odborníků. Při provádění balistické a explozivně-technické expertízy ihned po katastrofě žádné příznaky účinků výbušnin na letadlo nalezeny nebyly“, řekla.

Kromě toho podle slov Petrenkové na základě všech dostupných informací „i ruští i polští odborníci už v roce 2011 došli k jednoznačnému závěru, že právě srážka s břízou způsobila začátek zničení letadla, žádné poškození před srážkou s břízou nebylo“.

Petrenková dodala, že úlomky letadla jsou uchovány na území RF jako věcné důkazy v trestní věci VV. „Přitom žádné další prohlídky ani studium úlomků polská strana včetně členů nové polské vyštřovací komise se od roku 2014 neprováděla „, dodala.


Není zde článek celý?