Vyslanectví RF na Slovensku připravuje protestní nótu kvůli zneuctění památníku v Košicích

Ruské velvyslanectví na Slovensku připravuje protestní nótu místnímu ministerstvu zahraničních věcí na adresu úřadů Košic po zneuctění památníku rudoarmějcům na místě jejich pohřbení na jednom z hlavních náměstí Košic, oznámil oficiální zástupce ruského velvyslanectví Vladislav Kulikov.

„Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike vyjadruje hlboké pobúrenie nad vandalizmom, ktorého terčom sa 21. augusta 2017 stal pamätník vojakov Červenej armády v centre Košíc. Tento zločin spáchala za bieleho dňa mimoriadne cynickým spôsobom skupina osôb. Obraciame sa na slovenské orgány a na slovenskú verejnosť s výzvou, aby zobrali na zodpovednosť autorov a realizátorov tejto nehoráznej provokácie, ktorí svojimi protiprávnymi činmi pošpinili pamiatku 63 512 hrdinov padlých v boji za oslobodenie Slovenska od fašizmu,“ uvádí se na webu velvyslanectví.

„K vandalismu došlo za bílého dne a s tolerantností místních úřadu,“ poznamenal Kulikov. Skupina několika lidí, kterou její lídr Luboš Lorenc charakterizuje jako občanskou iniciativu, demontovala symboly srpu a kladiva, které byly nainstalovány na památníku sovětským vojákům osvoboditelům.

Jak zdůraznil diplomat, zvláštní znepokojení vyvolává skutečnost, že k tomuto rouhavému aktu došlo podruhé, poprvé to bylo v loňském roce. Tehdy vandalové poprvé zneuctili památník rudoarmějcům v Košicích. Svoji akci načasovali na další výročí vstupu Varšavských vojsk do Československa (21. srpna 1968).

Čin vandalismu byl natočen slovenskými novináři, kteří ho zveřejnili na internetu. Zločinci, kteří vylámali symboly z podstavce památníku a dekorativních ozdob z okolí hrobů rudoarmějců, se ani nesnažili zakrýt obličeje. Jejím činům policie nezabránila.

Až po ukončení akce byl jeden z vandalů předvolán na oddělení městské policie, aby poskytl oficiální vysvětlení. „Ruské velvyslanectví přijímá veškerá nezbytná opatření, aby slovenská strana potrestala viníky,“ dodal Kulikov.


Není zde článek celý?