Z Trumpova týmu odešli ředitelé významných firem. Kvůli reakci na Charlottesville

V reakci na váhavá vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa se rozhodli generální ředitelé tří významných gigantů na poli farmacie, sportovního oblečení a technologií odejít z jeho poradního týmu. Vadí jim, že Trump nereagoval dostatečně rychle a tvrdě na probíhající rasové nepokoje v univerzitním městě Charlottesville ve Virginii, kde se v sobotu sešly stovky bělošských rasistů a neonacistů, kterým vadí plány na odstranění sochy konfederačního generála Roberta Lee z místního parku.

V ulicích se střetli s táborem místních, kteří odmítají projevy rasismu a nenávisti. Střety se vyostřily poté, co jeden z neonacistů najel autem do davu lidí. Zabil jednu ženu a dalších 19 lidí zranil. Jedná se o jeden z nejsilnějších rasistických střetů v poslední době. Na místě se pohybovali také příslušníci Ku-Klux-Klanu. Jejich bývalý přední vůdce David Duke na twitterovém účtu poděkoval Donaldu Trumpovi za odvahu říct o celé situaci pravdu.

Odejít se rozhodli generální ředitelé technologické společnosti Intel Brian Krzanich a gigantu se sportovním oblečením Under Armour Kevin Plank. Ještě před nimi oznámil odchod z poradního týmu šéf farmaceutického gigantu Kenneth C. Fraizer. Ten patří mezi nejúspěšnější černošské byznysmeny. Všichni svou rezignaci oznámili na twitterových účtech. K odstupujícím byznysmenům se přidal také šéf amerických výrobců Scott Paul, prezident největší federace odborových svazů v USA Richard Trumpka a jeho zástupkyně Thea Leeová. Nejistá je také budoucnost Trumpova hlavního poradce Steva Bannona. Ten čelil kritice, že s projevy nenávisti souhlasí. Na budoucnost Bannona v Bílém domě americký prezident odpovídal vyhýbavě.

Kenneth C. Fraizer, šéf farmaceutického gigantu Merck, ve svém prohlášení uvedl, že američtí lídří musí ctít základní hodnoty tím, že jasně odmítnou projevy nesnášenlivosti, fanatismu a nadřazení jedné skupiny lidí.

Na jeho rezignaci reagoval Trump na svém Twitteru vzkazem, že se aspoň může věnovat snížení cen léků.

Šéf Intelu Brian Krzanich uvedl, že konkurenceschopnost stojí na rovnosti všech stran. I proto se rozhodl z poradního týmu odejít.

Kevin Plank, šéf Under Armour, napsal, že sport sjednocuje a inspiruje.

Není zde článek celý?