Zacharovová prohlásila, že nebude komentovat „nezdravé fantazie Gruzie“

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová označila tvrzení, že se Rusko podílí na lesních požárech v Gruzii, za „nezdravé fantazie“.

Les u letoviska Bordžomi hoří již šestý den. Nejprve se podařilo požár lokalizovat, avšak později se objevila nová ohniska. Hašení hlavních ohnisek požáru se účastní 1,5 tisíc hasičů a záchranářů.

„Upřímně přejeme sousedům co možná nejdříve likvidovat požár. Avšak považujeme za zbytečné komentovat nezdravé fantazie těch, pro které i přírodní katastrofa ve vlastní zemi představuje pouze další příčinu pro protiruské výpady,“ stojí v odpovědi Zacharovové na žádost o komentář k prohlášení řady gruzínských politiků a médií o tom, že Rusko údajně stojí za lesními požáry.

Jak odpověděla Zacharovová, v této sezóně jsou ruští záchranáři velmi vytíženi v celém regionu: před nedávnem se zúčastnili hašení velkého lesního požáru v Arménii a pokračuje boj se stepními požáry ve Volgogradské oblasti.

„Nicméně jsme okamžitě reagovali na žádost Tbilisi o pomoc s hašením požáru v Národním parku Bordžomi-Charagauli. Pro tyto účely byl vyčleněn letoun Il-76 ruského ministerstva pro mimořádné situace. Pak ale gruzínská strana poděkovala a oznámila, že ohniska požáru jsou již lokalizována a naši pomoc již nepotřebují,“ uvádí se ve zprávě zveřejněné na webu ruského ministerstva zahraničí.


Není zde článek celý?