Zacharovová: Zavede-li Kyjev pohraniční kontrolu, Rusko na to odpoví

Přijme-li Ukrajina rozhodnutí o zavedení biometrické kontroly pro občany RF, jež cestují do této země, začne Rusko uvažovat o odvetných opatřeních, prohlásila mluvčí MZV RF Maria Zacharovová. Řekla, že je třeba počkat na definitivní rozhodnutí Kyjeva, a až pak uvažovat o ruské reakci.

Ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany schválila rozhodnutí o zavedení biometrické kontroly občanů cizích zemí, jež překračují ukrajinskou hranici. Kyjev rovněž hodlá zavést předběžnou elektronickou registraci občanů RF, kteří vstupují na ukrajinské území.

„Dočkáme se anebo nedočkáme přijetí nebo nepřijetí Kyjevem podobných rozhodnutí, již jsme zažili obrovské množství podobných prohlášení. Měnila se, měnil se dokonce postoj k tomu ministerstva zahraničí,“ řekla Zacharovová na moskevském brífinku.

Zdůraznila, že ruská strana vychází z toho, že „bude-li rozhodnutí schváleno, pak ho posoudíme a budeme uvažovat o odvetné reakci.“

„Hypotetické úvahy o podobných věcech jsou nemístné, poněvadž se politické klima na Ukrajině mění, počasí je nestabilní, proto radši počkáme na dané rozhodnutí nebo nerozhodnutí,“ dodala diplomatka.


Není zde článek celý?