Zdá se, že komunisté Babiše nepodrží. To by mu mohlo zavařit

Zdá se, že komunisté by Babiše a Faltýnka nemuseli podržet a mohli by hlasovat o jejich vydání trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Ještě to budou probírat, ale máme tu už nějaké náznaky.

Komunistický poslanec Jiří Dolejš se v Haló novinách (23. 8.) vyjádřil: „Každý, komu hrozí nějaké podezření, může vykládat, že je to účelové. Smyslem vyšetřování je zjistit, co je a co není objektivní. Mandátový a imunitní výbor, poslanecká sněmovna nikoho nesoudí. Jde pouze o to, aby zvážily, zda použít politickou imunitu. Pokud někdo tvrdí, že je to účelovka, samozřejmě to lze brát jako politickou obranu ohroženého, ale účelovku by bylo třeba nějakým způsobem doložit. Tato kauza má věcný základ, který je daný tím, že v období let 2007 až 2010 došlo k věci, kterou lze objektivně označit za neoprávněné čerpání evropských dotací.

Obecně si myslím, že pokud to policie dovedla do finále podáním žádosti, nabízí se otázka, jestli žádost o vydání nemohla být podána dřív, třeba už na jaře. Tehdy se diskutovalo o odchodu Andreje Babiše z vlády, ale šetření nebylo asi v takovém stavu, aby to bylo možné. Nevím, zda by pro Andreje Babiše bylo, či nebylo lepší, kdyby to bylo v dubnu. A nelze mluvit o nějakém časování, protože o nic lepší by to nebylo těsně po volbách. Prostě šetření musí probíhat nezávisle na politicích, na tom, zda jsou, nebo nejsou nyní volby, nakonec loni byly také…“ Tolik Dolejš.

Také komunistické Haló noviny se nezdají být Babišovi nakloněné. Monika Vostrá (15. 8.) píše: „Snad Andrej Babiš nyní pochopil, že snaha o hon za veškerou mocí, ať už politickou, či ekonomickou, s heslem ,všichni kradou‘, se také může otočit proti němu. Nevzešel z prachu a popela a v byznysu se pohybuje dlouho. Spekulace o tom, zda bylo toto vyšetřování načasované, nebo ne, jsou přímo nemístné. Pokud se takovéto prověřování týkalo někoho jiného z politických stran, Babiš nadšeně tleskal. Nikdo z nás nemá právo zasahovat do šetření orgánů činných v trestním řízení, a proto by bylo nejvhodnějším řešením, kdyby Babiš hlasoval pro své vlastní vydání. Ani některé výstupy prezidenta Zemana příliš ke klidu nepřispívají.“

Není to poprvé. Alexander Černý píše už 12. 8.: „Právě Babiš poukazoval na kdekoho z politiků při daleko méně podstatných problémech. Pokud je tento z prachu a popela vzešlý politik skutečný chlap, bude hlasovat pro své vlastní vydání. Nemá se přece čeho bát. Jak je vidět, ani jeho populistické triky neovlivnily práci vyšetřovatelů. Výkřiky typu ,likvidace úspěšného politika‘ jsou jen zoufalým činem člověka, jenž přemýšlí, jak se zuby nehty udržet na špici politické scény.“

Za tím vším nemusíme samozřejmě vidět jen náhlé probuzení komunistů ohledně právního státu. Babiš je pro ně v mnohém politický soupeř a možná by pár lidí, kteří mají slabost pro líbivá hesla, mohlo přeběhnout jinam, popřípadě by nemuseli volit vůbec a to by znamenalo pro komunisty posílení. V tom nemusíme být naivní.

Komunisté získali ve volbách v roce 2013 celých 33 mandátů. ČSSD má 50, ODS 19, TOP-09 29 poslanců. To by na vydání mohlo bohatě stačit. Podle volebního modelu STEM by ČSSD, KSČM, ODS, a TOP-09 měly dohromady podle volebního modelu 42,9 procenta a ANO 32,9 procenta. Záleží na tom, kam by se přiklonily případné další strany v budoucí sněmovně. Ani tam to pro Babiše nemusí vypadat růžově, pokud si samozřejmě některá strana nebude dělat ambice získat místo v Babišově případné vládě a nevyjednala by si nějaký obchod. Kdyby byli Babiš s Faltýnkem vydáni i novou sněmovnou, argument, že jde o kampaň a je to tažení typu Kubice 2, by byly značně oslabeny.

Není zde článek celý?