Zeman opět na veřejnosti: Chválil obchody s Čínou a Ruskem, opřel se do EU

Nezdravě vypadající prezident Miloš Zeman vystoupil na veletrhu Země živitelka. Kromě přání všeho nejlepšího zemědělcům chválila hlava státu uskutečněný obchod s Čínou a nezapomněl vyzdvihnout fakt, že na podzim míří do Ruska. Opřel se také do Evropské unie.

„Zdá se mi, že v poslední době Evropská unie, na kterou už tady bylo řečeno několik kritických slov, přikračuje ke krokům, o kterých jsme dosud četli jenom v románech – vyplácí dotace na nevýrobu, nikoliv na výrobu, ale na nevýrobu. Mně to připadá jako naprosté zvěrstvo. Pokud máme vyplácet dotace, tak abychom něco vyrobili, a ne abychom výrobu zastavovali,“ dodal.

Prezident pochválil fakt, že šéf Madety podepsal smlouvu o vývozu mléčných výrobků do Číny. „Na jedné straně usilujeme o rozšíření odbytu a na druhé straně někdy dotacemi brzdíme vlastní výrobu,“ dal Zeman jasně najevo, na čí straně je, a zmínil také škodlivost sankcí proti Rusku.

Zeman hned vzápětí uvedl, že v listopadu letí do Ruska. „Přihlásilo se tolik podnikatelů včetně zemědělských, že naplníme tři letadla,“ řekl. „Tito podnikatelé jsou agenti Vladimira Putina, jak by řekli někteří přihlouplí novináři,“ dodal.

Další část projevu se týkala ochrany životního prostředí a Zeman se obrátil na ministra životního prostředí Richarda Brabce, kterému tykal. „Když jsem, Richarde, nejdříve četl o tvém projektu Dešťovka, domníval jsem se, že se jedná o nějaký šílený projekt na ochranu žížal. Pak jsem zjistil, že je to projekt na zachycení dešťové vody. Nic proti tomu, ať každý rodinný domek má plechový sud na zachycování dešťové vody, on už ho třeba stejně má, ale tímto ten problém nezachráníme,“ uvedl prezident, který má za to, že zásadní je obnova malých, středních i velkých rybníků.

„V lánském parku jsme obnovili rybník, Václave,“ obrátil se na vedle sedícího Václava Klause. „Tak se tam natáhla fólie, na tu fólii se dal štěrk, napustila se voda, ta voda je krásná, čistá. No a je spojena s dříve obnoveným potokem, takže je to taková malá vodní soustava,“ oznámil.

„Zemědělci jsou nejdůležitějším oborem národního hospodářství,“ prohlásil spojenec Andreje Babiše. „Zemědělci jsou architekti. Architekti krajiny,“ myslí si Zeman.

Není zde článek celý?