Zeman si opět veřejně nepřipomíná okupaci ze srpna 1968

Prezident Miloš Zeman dodrží svou tradici a veřejně si nepřipomene okupaci 21. srpna 1968. Deník FORUM 24 kontaktoval mluvčího Jiřího Ovčáčka s otázkou, zda se hlava státu někde objeví. Ten uvedl, že všechny veřejné akce jsou avizovány předem.

„Účast pana prezidenta na oficiálních akcích vždy s předstihem avizujeme,“ napsal Ovčáček. K výročí tak Zeman i letos přistupuje stejně jako jeho předchůdce Václav Klaus.

„Pan prezident dává přednost tiché vzpomínce. 21. srpen měl pro něj těžké důsledky. Třikrát byl za normalizace komunisty kvůli svobodným politickým postojům vyhozen z práce. Naposledy těsně před listopadem 1989,“ uvedl Ovčáček v roce 2016.

Výročí 49 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa si dnes lidé připomínají na několika místech České republiky. Oběti okupace lidé uctili tradičně před budovou Českého rozhlasu na pražské Vinohradské třídě. Pietní akce se uskutečnily také v Brně, v Liberci nebo na pražském Václavském náměstí u sochy sv. Václava, kde jsou předčítána jména obětí.

U Českého rozhlasu, u kterého padlo v srpnu 1968 několik neozbrojených demonstrantů, se pietní akce uskutečnila od 11:00. Zúčastnil se jí například předseda Sněmovny Jan Hamáček, místopředsedkyně Senátu Miluše Horská nebo zástupci pražského magistrátu.

Památku obětí si lidé připomínají i na nedalekém Václavském náměstí, kde jsou před polednem předčítána jména všech obětí, které si okupace vyžádala v roce 1968 a při připomínce prvního výročí vpádu v roce 1969. V poledne pak v dolní části náměstí začal hudební happening, na kterém vystoupí třeba Vladimír Merta nebo Blues Band Luboše Andršta.

Vojska pěti zemí Varšavské smlouvy překročila státní hranice v noci z 20. na 21. srpna. Násilně tím skončil pokus o reformu tehdejšího socialistického Československa. Do konce roku 1968 si invaze vyžádala podle nových poznatků historiků 137 mrtvých, další stovky lidí byly zraněny.

Není zde článek celý?