Zemřel generálporučík Jaroslav Klemeš, poslední výsadkář z Británie

Ve věku 95 let zemřel 7. srpna generálporučík Jaroslav Klemeš. Byl posledním žijícím výsadkářem vyslaným za druhé světové války z Británie do Česka. Na snímku z 16. prosince 2013 je Jaroslav Klemeš v Praze při křtu jeho knihy Poslední parašutista, která líčí jeho osudy. | FOTO:

Ve věku 95 let dnes zemřel generálporučík Jaroslav Klemeš, hrdina a veterán druhé světové války. Na twitteru o tom informoval ministr obrany Martin Stropnický. Klemeš byl v únoru 1945 vysazen v okupovaném Československu v rámci Operace Platinum – Pewter. V roce 2016 obdržel nejvyšší státní ocenění, Řád Bílého lva. Klemeš byl posledním žijícím výsadkářem vyslaným za války z Velké Británie do Československa.

„Odešel nejen poslední žijící parašutista vysazený v protektorátu, ale i dlouholetý patron armádních výsadkářů,“ uvedl ministr Stropnický. Klemeš podle něj zemřel dnes odpoledne.

Příslušník československého zahraničního odboje za druhé světové války Jaroslav Klemeš se narodil 31. ledna 1922. Bojoval ve Francii a Británii, v únoru 1945 byl vysazen jako radista skupiny Platinum-Pewter. V noci z 16. na 17. února 1945 přistál poblíž Nasavrk na Chrudimsku a z území Protektorátu vysílal zprávy do Anglie. Zapojil se i s vysílačkou Anna do pražského povstání.

Za své zásluhy Klemeš získal Československý válečný kříž a další ocenění. Za komunismu byl perzekuován, v roce 1968 a v roce 1990 rehabilitován. V roce 1997 mu byla udělena Medaile za hrdinství a loni v říjnu obdržel Řád Bílého lva.

Není zde článek celý?