Židy a Romy posílal na Facebooku do plynu. Dostal veřejně prospěšné práce

Dvacetiletý David Šmíd, který loni na facebookovém profilu zpěváka Radka Bangy posílal Židy a Romy do plynu, odešel od kladenského okresního soudu s trestem 100 hodin veřejně prospěšných prací. Rozsudek je pravomocný.

„Ano, tak se tam tleskalo nacismu. Už jen zbývá ho rozšířit, co nejvíc to půjde, protože takoví k***ti černí, Židi a tak dál musí opustit naši vlast, bílou vlast, Evropu a táhnout někam do p***ele, nebo ještě lépe – poslat je do plynu,“ napsal David Šmíd podle obžaloby na facebookový profil zpěváka Radka Bangy, který vystupuje pod pseudonymem Gipsy.cz. Banga před tím na svém profilu vysvětlil svůj odchod ze slavnostního večera ankety Český slavík. Na něm dostala druhou cenu xenofobní kapela Ortel i její zpěvák.

U Soudu Šmíd své jednání obhajoval tím, že to byl hloupý projev v afektu. Vadila mu prý reakce Bangy na ocenění kapely Ortel, které je Šmíd fanouškem.

Soud přihlédl k tomu, že se dvacetiletý mladík doznal a opakovaně projevoval lítost. Soudce Šmída odsoudil k trestu sto hodin veřejně prospěšných prací, který označil jako výchovný. David Šmíd trest přijal a prohlásil, že už se nikdy ničeho podobného nedopustí.

Radek Banga požadoval po Šmídovi odškodné pět tisíc korun. Soud ale rozhodl, že zpěvák není v postavení poškozeného. To se nelíbí Bangovým právníkům, podle kterých jde o porušení umělcových práv. Dále obhájci poukázali na to, že nenávistně komentujících na profilu Bangy byly desítky. Policie ale obvinila pouze Šmída a jednoho dalšího muže.

Není zde článek celý?