ŽIVĚ: Hurikán zasáhl nejrychleji rostoucí lidnatý stát USA, v ohrožení je i velkoměsto Houston

Hurikán Harvey, který dnes nad ránem SELČ udeřil na pobřeží amerického státu Texas, způsobil velké škody v desetitisícovém městečku Rockport, jehož dvě třetiny obyvatel byly evakuovány. Poškozena je řada budov včetně střední školy a komplexu pro seniory, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní úřady a média.

Harvey podle agentury DPA ohrožuje zhruba 16 milionů lidí v rozsáhlé oblasti od Bronswillu na jihu u mexických hranic až po nejlidnatější texaské město Houston. Jde o pobřežní pás dlouhý kolem 560 kilometrů. Úřady doporučily evakuaci obyvatelům sedmi okresů na pobřeží.

Texas je přitom dlouhodobě nejrychleji rostoucí lidnatý stát Spojených států. Hrozí tak obrovské škody. Prezident Donald Trump vyhlásil stav přírodní katastrofy, který nyní umožní uvolnit federální prostředky na pomoc zasažené oblasti.

K zatím nejvážněji postiženým místům patří Rockport, nacházející se severovýchodně od města Corpus Christi. Strukturální škody tam podle záchranářů utrpěla řada budov včetně střední školy, hotelu a komplexu pro seniory. Některé z postižených objektů přitom byly určeny jako útočiště pro ohrožené obyvatele.

Velitel městských dobrovolných hasičů v Rockportu Steve Sims podle Reuters sdělil, že zatím stále není možné vyjít ven a prověřit množství informací o napáchaných škodách. Nicméně je jasné, že jsou přerušené dodávky elektrického proudu, nefungují telefony ani internet.

Není zde článek celý?