ŽIVĚ: Před komisí k vyšetřování úniků ze spisů bude vypovídat Robert Pelikán

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se chystá vypovídat před sněmovní komisí vyšetřující úniky z policejních spisů.

Před sněmovní vyšetřovací komisi k únikům informací z vyšetřovacích spisů dnes jako první předstoupil bývalý šéf českého fotbalu Pelta. Po něm následoval někdejší ředitel bývalého protimafiánského útvaru Robert Šlachta. Během dne komise ještě vyslechne mimo jiné vrchní státní návladní v Praze Lenku Bradáčovou nebo ředitele policejního útvaru zvláštních činností Vladimíra Šibora.

Hlavním důvodem pro zřízení vyšetřovací komise byly uniklé nahrávky s rozhovory bývalého novináře Mladé fronty Dnes (MfD) Marka Přibila s předsedou ANO Andrejem Babišem, na kterých mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů. Babiš byl v té době majitelem vydavatelství Mafra, pod které MfD spadá. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila. Babiš i Přibil již dříve odmítli, že by měli k dispozici takzvané živé spisy, tedy spisy z vyšetřovaných kauz.

Komise má prověřit, zda nebyl porušen zákon v souvislosti s tím, že měl někdo možnost neoprávněně získávat spisy orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit i na to, zda někdo takto získané informace nezneužil k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu.

Není zde článek celý?