Životní frustrace Jiřího Ovčáčka

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček má za sebou hvězdné roky. Stal se z něj fenomén, má svoje fanoušky a obdivovatele, zaryté odpůrce, parodické účty na sociálních sítích i divadelní hru. Některé jeho výroky – jako například ten o prezidentově v interview s Martinem Veselovským – se zapsaly do dějin přinejmenším internetové žurnalistiky. Tonda Blaník mu dokonce věnoval celý jeden díl. Ale tahle éra už je, jak se zdá, pryč. Také Ovčáček jistě dobře ví, že se divadlo na úspěšné prezidentování nedá hrát věčně. A je to patrné u i jeho výstupů.

Ovčáček je zejména na sociálních sítích čí dál tím více agresivní. Na twitterovém účtu má již několik týdnů zvýrazněný příspěvek o Zemanově návštěvě u britské královny Alžběty II., což je za mnoho let asi jediný, alespoň malý úspěch hradní zahraniční politiky. Jeho ostatní výplody jsou zejména nenávistné. hradní mluvčí navíc stále ještě hraje hru na boj proti uprchlíkům, i když s tím už do značné míry přestal i Zeman.

Ovčáček má navíc kromě klesající obliby svého stále více chřadnoucího šéfa ještě jeden problém – na Pražském hradě je vlastně osamělý. Například Hospodářské noviny již informovaly o konkurenčním boji tamních zaměstnanců, ať už jde o ruskou spojku Nejedlého nebo kancléře t.č. bez prověrky Mynáře. Ovčáček kromě dobrého vztahu se Zemanem nemá žádné spojence.

Mluvčí Miloše Zemana musí být zvyklý odrážet jeden problém za druhým. Zdálo se, že Ovčáček je v tomhle geniální. Jenomže teď mají navrch Zemanovi odpůrci. Tak například – 9. září se v hradních zahradách uskuteční jedinečná party na protest proti papalášům, kteří si tam oslavují narozeniny. Stále častější jsou otázky na Zemanovo zdraví a samozřejmě také na napojení na Rusko. Ale hlavně – jsou tady relevantní soupeři, Jiří Drahoš a Michal Horáček.

Zeman se po neúspěšných volbách vrátí na Vysočinu, navíc může stál ještě odstoupit, a tak by vůbec nemusel skončit jako poražený. Jak ale skončí Ovčáček, to je jasné. Poraženým bude vždycky.

Není zde článek celý?