AfD pochválila volební úspěch a je připravena pracovat na zrušení protiruských sankcí

Alternativa pro Německo, která se v neděli umístila na třetím místě ve všeobecných volbách, nebude tvořit koalici s žádnou politickou stranou v Bundestagu, ale je připravena spolupracovat s Levicovu stranou na zrušení protiruských sankcí, uvedl v pondělí spolupředseda strany.

AfD je připravena spolupracovat s Levicovou stranou v otázce zrušení protiruských sankcí, protože tento „nesmysl“ musí být zaslaven, prohlásil Jorg Meuthen, spolupředseda strany.

V nedělních volbách Afd skončila jako třetí, přičemž díky 12,6 procentům hlasů vstupuje do parlamentu poprvé s 94 mandáty. Levicová strana posílila svá křesla v parlamentu z 64 míst na 69.

„Snažili jsme se stát třetí největší stranou a dosáhli jsme tohoto cíle. Vše je v pořádku,“ řekl Meuthen a zdůraznil, že strana nebude vytvářet aliance s „jinými druhy politik“, včetně Křesťanské demokratické unie německé kancléřky Angely Merkelové.

Pochvalujíc svůj volební úspěch, spolupředseda AfD zdůraznil, že AfD a Levicová strana mají společné politické cíle, na kterých by mohly spolupracovat.

„Levicová strana a my se chceme zbavit těchto sankcí proti Rusku. Je to pro nás přijatelné a spolupracovali bychom s každou stranou, která bude chtít zastavit tento nesmysl,“ vysvětlil Meuthen.

CDU kancléřky Merkelové získala 33 procent hlasů, Sociální demokraté (SPD) získali 20,5 procent, Svobodná demokratická strana (FDP) získala 10,7 procent a Zelení skórovali s 8,9 procenty.

Podle Meuthena bude pravděpodobná koalice vytvořená z CDU, Zelených a FDP, což bude tvořit tzv. koalici Jamajky a bude nejvíce protiruská. Meuthen poukázal na to, že protiruská politika by měla být změněna, protože Německo má „zájem na dobrých vztazích se všemi včetně Ruska a Spojených států“.

Strana AfD, založena v roce 2013, získala popularitu od vypuknutí migrační krize v roce 2015. Strana se ve své volební kampani zaměřila na změnu německé migrační politiky. Strana podporuje členství Německa v Evropské unii, kritizuje však další evropskou integraci a jednotnou měnu euro.

(SPU/ svobodnenoviny.eu Foto: EFE/Julian Stratenschulte)

Není zde článek celý?