Afghánci se více bojí americké armády a operací NATO, než Talibanu

Minulou středu bylo zabito 12 civilistů a 16 zraněno po amerických leteckých útocích v Afghánistánu ve východní provincii Logar. Afghánští politici komentovali tento problém s kanálem Sputnik Afghanistan a poznamenali, že se civilisté více obávají americké armády a operací NATO, než Talibanu.

Ve středu bylo zabito 12 civilistů a 16 zraněno po americkém leteckém útoku v Dasht-e-Bari, oblasti města Pul-e-Alam, hlavního města provincie Logar, podle afghánského televizního kanálu 1TV.

Americká média také o incidentu informovala a uvedla, že bylo zabito 11 civilistů, včetně osmi žen.

Afghánské a americké síly se zřejmě dostaly pod palbu Talibanu, zatímco americký vrtulník se pokoušel provést „předběžné přistání kvůli problému s údržbou,“ citoval deník New York Times kapitána Billa Salvina, mluvčího armády Spojených států v Afghánistánu.

Spojenecké síly volaly po letecké podpoře a další letoun bombardoval dům, odkud bojovníci údajně vystřelili na vrtulník.

„V domě, který byl bombardován, žily tři rodiny. Bylo zabito 11 lidí, včetně osmi žen,“ cituje deník Hawase Khane Kochaie, obyvatele oblasti Dasht e Bari.

„Po několika hodinách za pomocí bagru jsme nalezli všechna těla, ale stále pohřešujeme dvě děti,“ dodal místní rezident.

K incidentu došlo jen několik dnů poté, co bylo při leteckém náletu v západní provincii Herat zabito 13 civilistů.

Haji Ullah Gol Mujahid, vojenský expert a poslanec afghánského parlamentu z provincie Kábul, komentoval incident s kanálem Sputnik Afghanistan a uvedl, že afghánští civilisté se bojí více americké armády než Talibanu.

„Po porážce Talibanu, afghánští obyvatelé nechtěli, aby válka pokračovala, ale ta stále probíhá kvůli americkým operacím v zemi. Rozbíjí se domy, bombardují se osady a dokonce i svatby a poté je z toho obviňován Taliban,“ řekl kanálu Sputnik.

Politik dále připomněl, že 150 civilistů bylo zabito v provincii Nangarhar, zatímco k podobným událostem došlo v provincii Helmand.

„Nikdo nechce přítomnost zahraničních vojáků v Afghánistánu. Afghánci od Američanů neviděli nic dobrého a nechtějí, aby nadále zůstali v naší zemi,“ uzavřel politik.

Obaid Kabir, jeden z vůdců strany Afghánistánská solidarita, řekl kanálu Sputnik, že jeho domovská země je nyní v „mlýně, uvízlém mezi třemi mlýnskými kameny“.

„To všechno dělají američtí okupanti, jejich spojenci, loutková vláda v Kábulu, Taliban a Islámský stát,“ řekl politik kanálu Sputnik.

Kabir uvedl, že Taliban je duchovním dědictvím americké a pákistánské zpravodajské služby a proto bude i nadále posilovat. Podle Kabira toto hnutí našlo další patrony. Nicméně, afghánští obyvatelé nevidí žádný rozdíl mezi USA a Talibanem: všichni jedí stejné jídlo a obyčejní Afghánci nadále trpí.

Nedávná zpráva Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) zaznamenala v prvních šesti měsících roku 2017 v porovnání se stejným obdobím v roce 2016 43% nárůst civilních obětí při leteckých operacích a zdokumentovala 232 civilních obětí (95 úmrtí a 137 zraněných), s výrazným zvýšením počtu úmrtí žen a dětí.

(Veteranstoday/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)

Není zde článek celý?