Akční asijské představení: Kim vybuchuje jaderně, Donald zatím jen jadrně

Poslední jaderný test v Severní Koreji ukázal, že se Kim Čong-un Donalda Trumpa příliš nebojí. Zatím Trump stačil obrátit pozornost na blízkého spojence v regionu Jižní Koreu, která je v případě nějakého útoku severokorejského režimu „první na ráně“, a obvinil Soul z „appeasementu“, tedy slabé politiky usmiřování se severním sousedem.

Pro The Guardian píše Julian Borger, že je jasné, že akce severokorejského režimu jsou výrazně určeny pro domácí a americkou veřejnost. Jedny mají pozvzbudit a druhé vyvést z rovnováhy. Je to ale také praktická ukázka toho, jak Trumpova drsná rétorika na vůdce Kima vůbec nezabírá a nefunguje vůči jeho režimu jako zastrašení.

Zatímco prezident nedávno hrozil „ohněm a hněvem“, Kim Čong-un mluví o možném útoku střelou na ostrov Guam a vystřelil balistickou raketu, která přeletěla japonské území. Nakonec provedl nejsilnější jaderný výbuch, jaký se zemi kdy podařil, a zřejmě se jednalo o vodíkovou bombu několikanásobně silnější, než byly ty předchozí.

Ve svých nedělních tweetech se Trump pustil do Číny, pro kterou má podle něj tento vývoj také znamenat hrozbu a ještě více na jihokorejskou vládu. Té sdělil, že Jižní Korea shledá, jak jí prý řekl, že její usmiřovací rozhovory s se Severní Koreou nebudou fungovat, protože ta „rozumí jen jedné věci“.

Jihokorejský prezident Mun Če-in, který byl zvolen v květnu, varoval před nebezpečím preventivního úderu na KLDR a řekl, že by jeho země, která by nesla hlavní břemeno případné odvety, měla být předem konzultována, než se podnikne nějaká vojenská akce.

Bude zajímavé sledovat, jak v této věci Donald Trump předvede své dovednosti. Dilema mu samozřejmě nemusí nikdo závidět. Buď bude jen mluvit, což bude směšné, nebo něco podnikne a bude to mít možná netušené následky. Také se třeba dozvíme, co je to „jedna věc“, které KLDR rozumí, a jak ji americký prezident hodlá aplikovat. Zatím nejde v ničem zrovna od úspěchu k úspěchu. KLDR vyzbrojená použitelnými jadernými zbraněmi už je ale jiný hráč, než jsou ti, se kterými se zatím Trump potýká. Kam se hrabou obránci Obamacare a odpůrci zdi na hranici s Mexikem.

Není zde článek celý?