Americké letouny chybně zaútočily na afgánské civilisty

Pentagon přiznal, že při odrážení útoku bojovníků v Afghánistánu zasadilo americké letectvo chybně úder civilistům.

V důsledku náletu jsou oběti, sdělil štáb operace Rozhodná podpora, kterou provádějí v zemi USA a jejich spojenci. K incidentu došlo při odrážení útoku bojovníků v okolí kábulského letiště.

„Jednotky USA, jež poskytovaly podporu (afghánským bezpečnostním útvarům — red.) zasadily letecký úder. Jedna raketa byla, bohužel, vypuštěna nesprávně, jsou oběti. Rozhodná podpora vyslovuje hluboké politování, že byli postiženi civilisté,“ praví se v zprávě.

Bylo zahájeno vyšetřování daného incidentu.

Afghánská agentura Pajwak informovala s odkazem na ministerstvo vnitra, že v důsledku raketového ostřelování zahynul jeden člověk a čtyři další utrpěli zranění. Předtím přišla zpráva o pěti postižených včetně jedné ženy.

Mluvčí afghánského MV prohlásil, že několik raket spadlo nedaleko letiště. Podle televize Tolo News bylo na území letiště a okolí vypuštěno 20-30 raket a terčem útoku mohla být základna NATO, jež se nachází vedle.

Později televize sdělila, že se k ostřelování hlásil Talibán, který označil za cíl útoku ministra obrany USA Jamese Mattise. Později se k tomuto ostřelování hlásila také teroristická fronta IS (zakázaná v RF).


Není zde článek celý?