Amerikou vedené koaliční letecké útoky poblíž města Rakká zabily 84 civilistů, tvrdí HRW

Koalice vedená USA bojující proti ISIS v Sýrii, zabila nejméně 84 civilistů, z toho 30 dětí, když v březnu provedla dva letecké údery u města Rakká, tvrdí lidsko-právní organizace HRW a dodala, že nebyla přijata žádná opatření k minimalizaci civilních ztrát.

„V rámci svých nejnebezpečnějších útoků, Amerikou vedená koalice udeřila na školu a trh, kde zabila nejméně 84 civilistů,“ včetně 30 dětí, uvedla agentura Human Rights Watch (WRW) ve své 42stánkové zprávě zveřejněné v pondělí a dodala, že koalice nepřijala žádná přiměřená opatření, aby minimalizovala civilní ztráty.

„I když byli v těchto místech i bojovníci Islámského státu, vysoká míra civilních obětí vyvolává obavy, že vojenské síly koalice vedené USA nepřijaly nezbytná opatření k vyloučení a minimalizaci civilních obětí, což je požadavek podle mezinárodního humanitárního práva,“ dodala organizace.    

Lidsko-právní skupina uvedla, že závěry zprávy s názvem „All Feasible Precautions? Civilian Casualties in Anti-ISIS Coalition Airstrikes in Syria“ byly založeny na vyšetřování útoků v terénu.

„Koalice by měla provádět důkladná, rychlá a nestranná vyšetřování útoků, činit vše, co je možné, aby zabránila podobným útokům a poskytovala kompenzace nebo kondolence lidem, kteří utrpěli ztráty kvůli koaličním operacím,“ tvrdí HRW.

„Nová Trumpova administrativa má tento mimořádný, zlovolný postoj k lidským právům a mezinárodním právům,“ řekl kanálu RT novinář Martin Jay z Bejrútu.

„Musíte zpochybňovat, jak ukazuje zpráva HRW, kvalitu americké rozvědky – která je v nejlepším případě nejasná a zcela zanedbatelná. Škola, která zřejmě byla používána jako zbrojní zařízení – což je velmi těžké dokázat, nebo vyvrátit, že? A jak se ukázalo, byla ve skutečnosti používána jako provizorní tábor pro uprchlíky, kteří byli viditelní ze vzduchu jakýmkoli pilotem, který prováděl nálety. Je to opravdu šokující obvinění Trumpovy administrativy.“

(RT/ svobodnenoviny.eu  Ilustrační obrázek Foto: Reuters)                    

Není zde článek celý?