Babiš se chlubil registrem smluv. Vy si přivlastníte všechno, opřel se do něj Farský

Marketingový tým Andreje Babiše se neustále snaží zaujmout lidi na Facebooku novými a novými příspěvky, ať už jsou pravdivé, či ne. Když se ale pochlubil, že díky hnutí ANO prošel zákon o registru smluv, opřel se do něj autor novely Jan Farský.

“ Zákon o registru smluv by bez nás neprošel. Díky němu se už nemůžou před lidmi tajit smlouvy se státem a díky němu si jakýkoli občan a novinář může posvítit na to, jestli stát uzavírá výhodné smlouvy nebo je tam evidentní korupce,“ hlásal Babišův status, který napsal pravděpodobně Marek Prchal (Babiš neumí psát na počítači).

To nenechalo chladným autora zákona. „Kdybych věděl, že se tím budete chlubit, tak bych ten zákon snad ani nepsal. Vy si fakt přivlastníte i to, co vám nepatří ani vzdáleně. A propos díky současnému ministru financí, vašemu členovi, je v registru tolik výjimek. A kvůli vám se vyřazovala Státní správa hmotných rezerv, s kterou čile obchodujete,“ napsal Farský.

Je pravda, že Farský přijetí zákona inicioval. A stejně tak je pravda, že Státní správa hmotných rezerv (SSHR) v registru nebude, což prosadil poslanec ANO Radek Vondráček. Zajímavé na tom je, že SSHR čile obchodují s holdingem Agrofert. Například společnost Navos, která patří do holdingu, má uzavřenou dlouhodobou smlouvu na dodávku obilí už od roku 2005.

Loni vyhrály firmy Agrofertu hned tři zakázky. Dvě zakázky byly na dodání a ochraňování dohromady tisíce tun sušeného masa po dobu tří let a vysoutěžily je Olma za něco přes 30 milionů korun a Mlékárny Hlinsko za dalších téměř 40 milionů korun. Další zakázku vyhrála firma Animalco, která měla dodat mražené maso asi za 40 milionů. Nakonec dodala ale jen něco přes polovinu objednávky, z tendru po několika měsících odstoupila a dodané maso za stejnou cenu opět odkoupila.

Není zde článek celý?