Babiš u Zemana: Byl jsem skvělým ministrem, za komunismu mě vydírala StB

Andrej Babiš se setkal s prezidentem Zemanem. Smyslem schůzky bylo, aby se Babiš pochlubil, jak byl skvělým ministrem. Také se chtěl dozvědět, jaký je prezidentův zdravotní stav. V neposlední řadě přišel oznámit, že Čapí hnízdo nebyl dotační podvod, byť tomu řada indicií nasvědčuje.

Novinářům pak ještě řekl, že mu nevadí žádné využívání zajišťovacích příkazů (tedy ani nelegální likvidace firem) a postěžoval si, že ho za dob komunismu vydírala StB.

Prezident Zeman podle Babiše na schůzce zopakoval, že jmenuje premiérem vítěze voleb.

Babiš se přišel Zemanovi především pochlubit, jak dobře jako ministr financí vládl. Nejvíce pyšný prý je, že snížil státní dluh o 70 miliard. Zapomněl ale prezidenta i veřejnost informovat, že prošustroval rezervy, které vytvořila vláda Petra Nečase na horší časy, tedy zejména na dobu, kdy by si jinak nějaká budoucí vláda musela půjčovat za vysoké úroky. Taková doba ještě nepřišla, přesto vláda Bohuslava Sobotky snížila rezervy o desítky miliard prakticky na nulu. Babiš je za to kritizován také Nejvyšším kontrolním úřadem.

Nebýt rezerv zanechaných předchozími vládami, Babiš by se snížením dluhu vůbec chlubit nemohl. Navíc nás Sobotkova vláda naopak uvrhávala do obrovských dluhů. Ty však byly „sanovány“ desítkami miliard korun, které nám přitekly z Evropské unie. Už jen peníze z EU, které k nám přišly za rok 2016 stačily k tomu, aby se Babiš mohl chlubit snížením dluhu o více než 60 miliard.

Dalším důvodem, proč hospodaření vlády neskončilo tragicky, byla strategie, kdy byly výrazně seškrtány investice. Za rok 2016 dokonce o desítky miliard oproti průměrnému roku za vlády Nečasovy (čili v období světové hospodářské krize) a v roce 2017 ještě více. Alespoň podle meziročního srovnání od ledna do srpna.

Navíc si vláda mohla shodou okolností velmi levně půjčovat. Přispívala k tomu Česká národní banka, která umělým oslabováním české měny znehodnocovala naše úspory. Kromě toho nelze Ministerstvu financí pod Babišovým vedením upřít efektivní, nicméně celkem riskantní hospodaření s penězi, které zrovna krátkodobě ležely „ladem“, a také dobrý výběr daní (byť za cenu prakticky zbytečného ždímání i malých živnostníků).

Jenže Babišovi se nehodí říkat, že snížení dluhu není jeho zásluhou, a Zeman to stejně ani nechce slyšet.

O Čapím hnízdě Babiš před novináři sám od sebe mluvit nechtěl, takže se ho museli zeptat. Nic nového se však nedozvěděli. Jen slyšeli, že Babiš Zemana informoval, jak je celá kauza účelová. Zemanovi zjevně nevadí, že Čapí hnízdo nemělo žádné pozemky, takže vše bylo stavěno na pozemcích Babišovy firmy. Stejně tak mu nevadí, že byl projekt extrémně zadlužený, přičemž bankovní úvěr získali Babišovi příbuzní a blízcí jen díky tomu, že za něj ručila Babišova firma. Zeman samozřejmě nechtěl od Babiše slyšet, proč tak dlouho o majitelích anonymních akcií Farmy Čapí hnízdo lhal, a nedivil se, že Babišovi blízcí ztratili všechny dokumenty z té doby.

Zajišťovací příkazy, kterými finanční správa v několika případech nelegálně zlikvidovala firmy, Babiše neděsí. Asi mu je jedno, že se následně Česká republika zřejmě nedoplatí, až bude muset uhradit škodu i s úroky. Babiš naopak uvedl, že ho mrzí, když jsou bráněni daňoví podvodníci. Otázkou je, zda umělé rozdělení jednoho dluhopisu na miliardy kousíčků není také daňový podvod, pane Babiši.

Předseda ANO navíc zmínil tajnou nahrávku, na které si libuje, jak byla zlikvidována firma FAU, po níž finanční i celní správa nelegálně požadovaly daň. Vůbec se nenamáhá vysvětlit, jak se vlastně dozvěděl, co finanční správa s firmou provádí.

Na závěr tiskové konference si Babiš postěžoval, že ho za komunismu vydírala Státní bezpečnost, protože nevozil fosfáty ze Sýrie. Trvá na tom, že agentem StB (resp. slovenské ŠtB) nikdy nebyl, jak rozhodl soud a jak potvrdili „estébáci“, kteří byli podle svazků StB jeho nadřízenými.

Není zde článek celý?