Babiše mohou zničit ztracené – nebo neexistující – dokumenty o Čapím hnízdě

Tvrzení Andreje Babiše o tom, že Čapí hnízdo nespadalo v době žádosti o evropské dotace a v době jejich přijímání pod Agrofert, stojí významně na tom, zda může doložit, komu tedy farma patřila. O jak výbušnou záležitost se jedná, připomenul server Neovlivni.cz.

Jedná se o ztracené zápisy z valných hromad. O nich Babiš prohlásil: “Nic se neztratilo, prezenčka z nějaké valné hromady je irelevantní. Je to prasárna.”

Jenže to „irelevantní“ není. Jestliže měla farma Čapí hnízdo veřejnou akcionářskou strukturu (vlastnila ji firma ZZN Agro Pelhřimov z holdingu Agrofert), tak by firma měla zápisy z valných hromad běžně dávat na obchodní soud. Nějakou náhodou ale zrovna ve chvíli, kdy se akcie firmy staly anonymními, a tedy byla možnost žádat o dotaci, firma seznamy akcionářů na valných hromadách firma už nezveřejňovala. Možná ani nebylo co, protože žádné neexistovaly. Že „papíry“ chybějí, na to přitom přišli lidé z ministerstva financí poté, co bruselský Úřad proti podvodům OLAF začal případ Čapího hnízda vyšetřovat.

Na Neovlivni.cz si kladou otázku, proč aspoň někdo dodatečně ty dokumenty nevyrobil. Odpověď je nejspíš jednoduchá. Falešné dokumenty tohoto typu nelze tak snadno vyrobit. Dokumenty se dnes tisknou jinou technologií než tehdy, a i kdyby se použila technologie stará, což je teoreticky i prakticky možné, stejně by znalec mohl poznat stáří dokumentu.

“Auditorský tým v rámci e-mailové komunikace žádal dne 21. 3. 2016 o doložení podkladů pro auditní činnost, a to zejména: kopie listiny přítomných vypracované v souladu s článkem II stanov a prohlášení předsedajícího o účasti akcionářů na valné hromadě v souvislosti s valnými hromadami společnosti Farma Čapí hnízdo, a. s., konanými v období let 2008–2010,  kopie plných mocí pro zástupce akcionářů k účasti na valných hromadách společnosti Farma Čapí hnízdo, a. s., konanými v období let 2008–2010. Auditovaná osoba uvádí, že listiny přítomných a plné moci se jí nepodařilo dohledat,“ píše se v auditní zprávě.

Už před rokem v květnu se nad ztrátou dokumentů podivila i eurokomisařka Věra Jourová (ANO): „To jednoznačně u mě vyvolává pocit, že něco není v pořádku, protože si neumím představit, že by se nedohledaly listiny v momentu, kdy žádáte o dotaci, tak je to minimálně jeden originál, jedna ověřená kopie, nebo bývalo to zvykem. Jsou tam elektronické dokumenty. Takže já jsem s tím sdělením byla velmi překvapená a skoro se mi tomu nechce věřit.“

Pocit, že něco není v pořádku, je rozšířený a bylo by dobré ho odstranit tím, že se věci věrohodně vysvětlí. Policii asi obecný výklad, že všechno je „prasárna“, asi nebude stačit.

Není zde článek celý?