Babišova sekta: Jak zaměstnanci bránili svatého Andreje

Helena Válková, Radek Vondráček, Martin Komárek nebo Jana Lorencová. To byli hlavní protagonisté absurdního sněmovního představení, kterému vévodili jejich dva nadřízení, Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek.

Babišův projev nikoho překvapit nemohl, protože mu prostě Marek Hanč s Markem Prchalem napsali novou verzí známé árie „Kampaň, účelovka, Kalousek“, Faltýnek zase dorazil, aby ukázal, že je rozumný a v pohodě. To, co nastalo vzápětí, bylo uvěřitelné jen těžko.

Babišovi zaměstnanci si stoupli do fronty, aby každý z nich jasně demonstroval, že stojí za svým majitelem a bude ho srdnatě bránit do roztrhání těla. Velmi trefně tyto projevy okomentovala v jednom ze svých vystoupení poslankyně ODS Jana Černochová, která v rámci své faktické poznámky kolegům řekla: „Že vás hanba nefackuje.“ Přesně takovou myšlenku musel mít každý divák, který těch smutných sedm hodin přenos sledoval.

Radek Vondráček se zjevně rozhodl, že v ANO udělá kariéru, a podle toho se také choval. Předčítal své staré projevy a Babiše hájil, co se dalo.

Méně pochopitelná je už role Heleny Válkové. Když se jí Babišovi lidé zbavili a na ministerstvu spravedlnosti nahradili věrnějším sluhoou Robertem Pelikánem, člověk by řekl, že jí samotné nějaké podlézání nebude stát za to. Opak byl pravdou.

Na plénu samozřejmě vystupoval i vrchní šašek Babišovy sekty, Martin Komárek. V té chvíli už měl člověk podobné pocity jako při sledování seriálu TV Barrandov – dostavil se až fyzický pocit studu. Komárek propagoval svou novou knihu a prohlašoval, že je upřímný, protože už znovu nekandiduje. Byla to taková slova přímo od srdíčka, jen někdy bylo na místě pochybovat, zda hovoří úplně střízlivý.

Posledním, kdo rozhodně stojí za zmínku, je Jana Lorencová. Někdejší novinářka dnes milovnice konspiračních teorií, Andreje Babiše a Miloše Zemana, nezlomně reagovala na obranu svého šéfa, sdělovala informace o kdejakých penězovodech, které vedly k ostatním stranám a byly chvíle, kdy se dalo poměrně úspěšně pochybovat o její svéprávnosti.

Andrej Babiš jistě může být hrdý na svůj marketingový tým, protože do něj si nakoupil ty nejlepší odborníky v daném oboru. To, co však za něj mluví ve sněmovně, je naprosto nepochopitelná skvadra lidí beze studu a politického (a v některých případech i jiného) myšlení. Ostudu, kterou hnutí ANO díky těmhle figurkám má, nenapraví ani dvacet dojemných facebookových statusů.

Není zde článek celý?