Bagdád požádal ostatní země, aby nespolupracovaly s Kurdy v ropné sféře

Irácká vláda požádala úřady kurdské autonomie, aby předaly pod její kontrolu všechny hraniční přechody v regionu, a cizí státy vyzvala k zrušení spolupráce s Iráckým Kurdistánem v ropné sféře.

V textu prohlášení, vydaném po zasedání irácké vlády věnovaném národní bezpečnosti, se praví, že „hraniční přechody patří do kompetence federální vlády a stejně tak je podle irácké ústavy ropa majetkem všeho iráckého národa.“

„V souvislosti s tím žádá irácká vláda, aby Region Kurdistán předal všechny hraniční přechody včetně letišť federální vládě, a také žádá sousední státy a další země, aby spolupracovaly v sféře hraničních přechodů a ropy výhradně s iráckou vládou,“ praví se ve vládním prohlášení.

Hlava Iráckého Kurdistánu Masúd Barzání učinil prohlášení, že region nehodlá, nehledě na nátlak, odročit referendum o nezávislosti na Bagdádu a provede ho ve stanoveném termínu, 25. září. V Bagdádu považují toto referendum za nelegitimní, parlament hlasoval proti jeho provedení. Irácké úřady mají za to, že referendum porušuje ústavu, a žádají jeho zrušení.


Není zde článek celý?