Bojovník IS se pokoušel ve Velké Británii naverbovat novináře BBC

Bojovník teroristické skupiny Islámský stát se pokoušel naverbovat novináře BBC, aby ho přesvědčil k napadení na londýnském mostě rok před teroristickým útokem, který se stal v červnu roku 2017, píší noviny Guardian.

Podle informací novin rozhlasová a televizní společnost BBC připravila speciální zkoumání tohoto tématu, které probíhá v posledních dvou letech. Za tu dobu jeden z verbujících IS vyzval novináře BBC, který tajil druh své činnosti, vykonat napadení na London Bridge samostatně nebo se skupinou lidí.

Kromě toho noviny píší, že bojovník IS Junaid Hussain z Birminghamu nabízel pomoc novináři při studiu a vytváření bomb, avšak v roce 2015 byl zlikvidován útokem bezpilotního letadla USA v syrském městě Rakka.

V komunikaci, která probíhala přes zašifrovanou stránku, pokračoval jiný verbující skupiny, který mluvil o plánech napadení pracovníka policie a také o tom, jak lze opatřit zbraně a munici.

Kromě toho, jak uvádí sám reportér, vyšlo v roce 2016 najevo, že teroristé přes sociální sítě provádí agitaci mezi britskými muslimy a vyzývají je, aby napadali konkrétní objekty v Londýně, píší noviny.

Přitom vláda podle jeho slov věděla o jeho kontaktu s teroristickou organizací.


Není zde článek celý?