„Bojovník za pravdu“ Zeman se v Americe opět nesetká s Trumpem

Návštěva současného českého prezidenta ve Spojených státech je další pracovní cestou hlavy státu, která pro naši zemi nic nepřinese. Kromě toho, že se z ní Miloš Zeman vrátí s oceněním od amerického židovského fondu Gershon Jacobson Jewish Continuity Foundation pro Bojovníka za pravdu, což působí pro všechny, kteří vědí, že lež je základním dorozumívacím prostředkem českého prezidenta, směšně. Setkání s Donaldem Trumpem, na které se Zeman těší již několik měsíců však opět neproběhne.

Cesta Miloše Zeman do USA vzbuzuje velký zájem. Ani ne tak proto, že promluví na Valném shromáždění OSN, ale hlavně z důvodu možné schůzky s americkým prezidentem, po které naše hlava státu touží od Trumpova zvolení.

Jak se ovšem dalo předpokládat, oba prezidenti se nesetkají. Přestože Zeman navštíví recepci pořádanou právě Trumpem. Vůle z americké strany totiž očividně není tak velká jako snažení Pražského hradu, pro nějž je setkání prioritní záležitostí.

V souvislosti s touto skutečností se tedy opět nabízí otázka, zda opravdu existuje několikrát Zemanem zmiňovaný dopis, v němž se mu údajně Donald Trump omlouvá, že si zatím neudělal čas na osobní schůzku. Nebylo by přeci nic jednoduššího, než se na pár minut potkat právě na akci, které budou oba prezidenti účastníky.

I proto je až neuvěřitelné, že má být česká hlava státu označena za Bojovníka za pravdu. Po kauzách Peroutka, kardinál Tomášek, nebo několika dalších případech, ve kterých Zeman prokazatelně lhal, se zdá toto ocenění jako pouhý recesistický výstřelek.

Českého prezidenta ovšem zjevně další neúspěch při dolézání k prezidentovi USA neodradí a v duchu hesla „Trump jako Trump“, stráví alespoň pár chvil s Ivanou Trumpovou.

Tu ovšem může pozvání na oběd spíš děsit, protože si určitě neposlechne od Zemana nic příjemného. Už při prvních spekulacích o tom, že se exmanželka amerického prezidenta nechce ujmout funkce velvyslankyně v České republice, sliboval Zeman, že na ni vezme hůl, kterou použil na Bohuslava Sobotku při trapné frašce spojené s demisí vlády, potažmo odvoláním Andreje Babiše z funkce ministra financí.

Trumpová se tak po svém rozhovoru pro New York Post, v němž vysvětlila, že svoboda a život bez práce jsou pro ni důležitější než „velvyslancování“, má na co těšit.

Jakou stihne za svou návštěvu v USA udělat Zeman ostudu je zatím ve hvězdách. Jisté však je, že český prezident má v Americe tak špatné renomé, že pro vrcholné představitele tamější politiky je zřejmě persona non grata.

Není zde článek celý?