Brousí si hackeři zuby na české volby? Názor

Volby do Poslanecké sněmovny přímo vybízejí k hackerským útokům. Máme se jich obávat? Svůj názor Sputniku sdělil Ivo Vašíček, IT expert a bývalý místopředseda České pirátské strany.

Za měsíc se v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny. Objevuje se proto otázka: má se ČR obávat hackerských útoků na volební komise?

Vašíček: Nemyslím si, volební komise sčítají hlasy ručně, do systému zadávají pouze výsledky. Proto je důležité mít ve volebních komisích své zástupce.

Vzhledek k nízkým preferencím některých stran není vyloučeno, že by pomoci hackerů mohly využít, nemyslíte?

Současný systém v podstatě zmanipulovat nelze. Každý člen volební komise si může zkontrolovat na webu volby.cz, zda jsou u jeho volebního okrsku uvedeny výsledky, které počítal.

Lze vůbec prostřednictvím hackerských útoků zásadní měrou ovlivnit volební proces?

Možná budou někteří zpochybňovat výsledky, zejména když volby nedopadnou dle jejich očekávání. Já jsem přesvědčen, že volby v České republice úspěšně hacknout nelze. I kdyby IT systém selhal, tak existují písemné záznamy okrskových volebních komisí, které lze znovu jakýmkoliv způsobem sečíst.

Jaký je váš odhad volebních výsledků? Má ANO Andreje Babiše vítězství v kapse?

Zatím vše nasvědčuje tomu, že ANO volby vyhraje. Zásluhu na tom však nemá hnutí ANO, ale především někteří hlasití kritici tohoto hnutí a Babiše. Hlasy pro SPD zas získávají muslimští teroristé a násilníci a významně také někteří hloupí kritici Okamury.

Vlastní prezentace těchto stran už není v této situaci příliš důležitá, nejvíce jim pomáhají média, která je často hloupě a někdy až trapně kritizují. Ostatně začíná být pravidlem, že lidé volí přesně naopak než jim doporučují mainstreamová média.

Myslím si, že ze sněmovny vypadne protěžovaná TOP09, a že do sněmovny tentokrát vstoupí Piráti.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


Není zde článek celý?