Byl objeven nejstarší složitý organismus

Vědci z Manchesterské univerzity ve Velké Británii objevili stopy nejstaršího mnohobuněčného organismu, který žil před 555-542 miliony let.

​Toto zvíře žilo na mořském dně, pohybovalo se v zemi pomocí vlnitých pohybů a bylo široké asi jako lidský vlas. Vědecký článek je uveřejněn v časopise Nature Ecology&Evolution, stručně o něm informuje časopis ScienceAlert.

Zkameněliny byly nalezeny ve městě Corumbá v západní části Brazílie. Patřily k ediakarskému období, které předcházelo cambrianu, kdy došlo k intenzívnímu tvoření nových druhů a skupin živých organismů. Tloušťka stop dosahovala 50-600 mikrometrů.

Vědci prozkoumali nález pomocí rentgenové mikrotomografie, která umožňuje určit vnitřní strukturu bez porušení integrity vzorku. Vědci zjistili, že stopy patří zvířatům, která se mohla pohybovat díky svým svalům. Tato stvoření byla bilaterální, což znamená, že jejich tělo bylo dvoustranně symetrické a mělo hlavu, záda a ocas. Podobná stavba byla charakteristická pro organismy kambrijského období.

Podle slov vědců taková složitá stvoření mohla vzniknout ještě dříve. Nové objevy mohou pomoci přesněji určit dobu jejich vzniku.


Není zde článek celý?