Byly uveřejněny údaje exit poll ve volbách v Německu

Stranická aliance CDU/CSU v čele se současnou německou kancléřkou Angelou Merkelovou vede ve volbách do německého parlamentu s 32,5%, uvádějí údaje exit poll společensko-právního televizního kanálu ARD.

Sociálně-demokratická strana Německa v čele s Martinem Schulzem získává ve volbách 20 %.

Podle údajů exit poll ARD pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) poprvé prochází do spolkového sněmu — je na třetím místě s 13,5 %.

Alternativa pro Německo se účastní parlamentních voleb podruhé. Ve volbách v roce 2013 strana nedokázala překročit hranici 5 % — získala 4,7 %. V současné době je strana zastoupena ve 13 zemských parlamentech Německa. AfD vystupuje za zpřísnění migrační politiky, odmítnutí eura a návrat k německé marce. Za hlavní úkoly považuje strana boj proti islámu, snížení úrovně kriminality, ochranu rodiny jako základní buňky společnosti a reformování daňových systémů. AfD také navrhuje uvolnění ve vztazích s Ruskem a zrušení sankcí.

Celkem podle údajů exit poll ARD do parlamentu prochází šest stran. Kromě CDU/CSU, SPD a Alternativy pro Německo je to Svobodná demokratická strana — 10,5%, Zelení — 9,5 %, Levicoví — 9 %, uvádějí údaje exit poll. Podle výsledků parlamentních voleb bude vytvořena německá vláda a jmenován kancléř.


Není zde článek celý?