Bývalý kurátor protiruských sankcí přiznal jejich neúčinnost

Americké sankce proti Rusku nefungují tak, jak se předpokládalo, přiznal bývalý koordinátor MZV USA pro sankce Danil Fried.

„Myslím, že sankce fungují dvěma směry a nefungují třetím. Sankce umožnily snížit rozsah agrese Ruska proti Ukrajině a přispěly k tomu, že Moskva přistoupila na Minské dohody. <…> A tady jsme uvízli,“ řekl Fried RIA Novosti. Vyslovil naději, že k překonání ukrajinského problému přispěje činnost zvláštního emisara USA pro Ukrajinu Kurta Volkera.

„Je to výborná volba, respektují ho ve Washingtonu republikáni a demokraté a stejně tak Evropané a Ukrajinci. Doufám, že bude dobře spolupracovat se Surkovem v hledání způsobů realizace Minských dohod,“ řekl.

Expert se domnívá, že západní státy mají pokračovat v odporu ruské politice, ale nechat přitom otevřené komunikační kanály.

„Máme nechat otevřené dveře pro kontakty, poněvadž nynější komplikace ve vztazích mezi USA a Ruskem nemohou trvat věčně,“ řekl.

Jedním ze směrů může, podle jeho názoru, být spolupráce v boji s terorismem a, možná, také v čelení hrozbám ze strany KLDR.

Fried má za to, že kandidát na post pomocníka ministra zahraničí USA pro záležitosti Evropy a Eurasie Wess Mitchell dokáže v případě jeho schválení také přispět k hledání styčných bodů. Spolubesedník agentury poznamenal, že pracoval s Mitchellem několik let a pokládá, že je velmi dobře připraven na vykonání této funkce.

„Je to jedna z nejlepších voleb ministra zahraničí USA Rexe Tillersona,“ řekl Fried, který také vykonával předtím tuto funkci. Mitchell pozná region a může přispět k zlepšení vztahů s Ruskem, aby nebylo třeba zrušit spolupráci vojáků a mít nežádoucí a nepředvídané následky, míní expert.


Není zde článek celý?