Celníci si stěžují na rozhodnutí soudu. Řekl, že pomohli zlikvidovat firmu FAU

Cisternový kamion v areálu chemičky Precheza patřící do holdingu Agrofert, kde sídlí také společnost FAU, která je v insolvenci | FOTO: ČTK

Celníkům se nelíbí výrok krajského soudu v Ostravě. Ten řekl, že jejich postup při likvidaci firmy FAU byl absurdní a nezákonný. Celníci totiž požadovali spotřební daň, kterou v tomto případě požadovat nesměli. Nyní byly celní zajišťovací příkazy soudem zrušeny. V pondělí na kauzu reagovalo vedení Celní správy.

„Generální ředitelství cel se dnes seznámilo s písemným vyhotovením rozsudku Krajského soudu v Ostravě č. j. 22 Af 8/2017-68 ve věci zajišťovacích příkazů vydaných celní správou proti společnosti FAU s. r. o. Podle názoru GŘC se Krajský soud v Ostravě nedostatečně vypořádal s tím, že nebyly naplněny předpoklady pro vydání zajišťovacích příkazů (tj. odůvodněná obava o budoucí dobytnost daně). Generální ředitelství cel je přesvědčeno, že u zajišťovacích příkazů byly naplněny zákonné předpoklady pro jejich vydání, a to i ve světle aktuální judikatury Nejvyššího správního soudu. Z tohoto důvodu podá GŘC proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu,“ uvedla Martina Kaňková, mluvčí Generálního ředitelství cel.

V kauze jde o likvidaci firmy, která překážela Agrofertu. Andrej Babiš o FAU na tajné nahrávce říká, že na firmu „naši klekli“. V reálu to bylo tak, že firmu zlikvidovala Celní a Finanční správa. Oba úřady spadaly do jeho kompetence.

FAU vede na základě jejich zásahu se státem několik soudních sporů. Některé už společnost vyhrála. Další na rozhodnutí čekají.

Není zde článek celý?