Česká televize se bojí Babiše. Proto neuvidíme film Selský rozum

Autorka tohoto textu se před několika měsíci zúčastnila premiéry dokumentu Selský rozum v pražské Lucerně. V deníku FORUM 24 později také vyšla recenze – snímek je to (kromě kvalit v provedení) odvážný, důležitý a obdivuhodný. Už tehdy se před projekcí hovořilo o tom, že by měl být vysílán také na České televizi, ale každý, kdo jen trochu sleduje způsob, jakým se média staví k největšímu velkopodnikateli v zemi, musel zapochybovat.

Jak píší tvůrci Zuzana Piussi a Vít Janeček ve svém prohlášení, schvalovací proces v televizi se velmi protahoval a nyní budou vhodnou výmluvou blížící se volby. Ano, samozřejmě, přesně to je totiž nejefektivnější způsob, jak nepříjemný dokument, o kterém Babiš vykřikuje na svých tiskových konferencích, zamést pod koberec.

Pokud se Česká televize rozhodne neseznámit své koncesionáře s tak zásadními informacemi, jaké se ve filmu objevují, bude naprosto ignorovat svou hlavní roli – uvést věc, která je ve veřejném zájmu, která souvisí s právem na informace a která navíc není žádným dehonestujícím klipem proti jednomu čověku. Naopak mapuje jeho vliv na český venkov, krajinu nebo dopady jistého neregulovaného způsobu čerpání evropských dotací.

Ano, Česká televize si zamnoho svých postupů zaslouží pochvalu. Zejména tedy za dvě půlhodiny týdně – Reportéry ČT a 168 hodin. Čas od času máme zajímavé informace v Událostech komentářích nebo Interview 24. Ale hlavní Události v 19:00 velmi často připomínají normalizační nesmysly, kde se desítky minut věnují tématům, která sice vydavatelství Mafra často dává na titulní stranu, ale normální novinář by něco podobného nikdy neudělal.

Česká televize je samozřejmě často ve složité situaci, čelí různým politickým i nepolitickým tlakům a je nucena splňovat nejrůznější představy o veřejnoprávnosti a objektivitě. Útočí na ni kdejaký Zeman nebo Veleba, neprávem. Ovšem informace o Babišovi jsou rozšiřovány naprosto nedostatečně a nedostatečná odvaha uvést film, který dokazuje, jak se Česká republika pod vlivem jeho podnikání změnila, je jen smutnou ukázkou toho, jak mál odvážných lidí v naší veřejnoprávní televizi vlastně je.

Přitom tolik odvahy zase potřeba není. Babiš nám totiž ještě zdaleka nevládne.

Není zde článek celý?