Český institut dostal materiály o rodácích, kteří se nacházeli v táborech GULAG

Pražský Ústav pro studium totalitních režimů dostal ve středu materiály lidí, kteří byli intervenováni ve 40. letech v lágrech GULAG, řekl žurnalistům ředitel ústavu Zdeněk Hazdra.

„Nyní máme informace o tisících občanů naší země, kteří byli internováni v táborech GULAGu. Poprvé Státní vojenský archiv Ruska předal podobné informace za hranice Ruska. My jsme je dostali prostřednictvím muzea Slovenského národního povstání,“ řekl Hazdra.

Podle jeho slov jsou získané dokumenty důležité nejen pro historiky, mají také morální aspekt, mohou pomoci příbuzným poškozených najít místo, kde jsou pochováni ti, kdo se vrátil z táborů. Jak řekl žurnalistům ředitel muzea Slovenského národního povstání Stanislav Mučev, mezi lety 1941-1945 prošlo tábory 69 tisíc 977 Čechů a Slováků, včetně dvou generálů a 159 důstojníků. Z nich 4023 zemřelo, osud některých z nich zůstává do dnešních dnů neznámý. V současné době jsou přesné informace o 34 tisících bývalých občanů Československa, kteří byli v táborech Gulag.


Není zde článek celý?