Co řekl Stoneovi Putin o sestřeleném letadle, ve filmu se neobjevilo a není to pravda

Ještě k nedávnému filmovému rozhovoru Vladimira Putina s americkým filmařem Olivem Stonem. Ruský server The Moscow Times si všímá toho, co řekl Putin o případu letadla Malaysia Airlines sestřeleného nad východní Ukrajinou. Jde o materiál, který se do konečné verze nedostal. Putin v něm opakoval dávno vyvrácené tvrzení, že jistý španělský letový dispečer viděl ukrajinské tryskové letadlo v okolí letu MH17, když byl v 17. července 2014 letoun sestřelen. O život tehdy přišlo všech 298 cestujících na palubě.

Na veřejnost se výrok dostal díky opoziční televizní stanici Dožď, která získala přepis celé verze konverzace, která je připravena k publikování v moskevském nakladatelství Alpina.

Bezprostředně po incidentu se ruská státní média široce odvolávala na tweety, které údajně posílal španělský letový dispečer pojmenovaný Carlos, který tvrdil, že viděl ukrajinské vojenské tryskáče v blízkosti dopravního letadla.

O textech se později zjistilo, že byly podivného původu. Účet @spainbuca byl záhy smazán, předtím obsahoval různá politická sdělení, například o Pásmu Gazy a různá obvinění Izraele. Španělské úřady nevědí o nikom španělského původu, kdo by pracoval u ukrajinské letecké kontroly, a tamní pracovníci musí mít ukrajinský pas.

Oficiální vyšetřování se dnes kloní k tomu, že příčinou pádu byla ruská raketa Buk odpálená proruskými separatisty.

„Mohl tam být jeden ukrajinský stíhací letoun. To si samozřejmě vyžaduje vysvětlení,“ řekl podle stanice Dožď Putin. Ve svých výrocích pro Stonea také také Putin zopakoval předchozí tvrzení, že byl boeing zasažen do ocasní části, což naznačuje spíše zásahu ukrajinskými vládními silami než proruskými separatisty.

Je to poprvé, kdy Putin tak detailně hovořil o sestřelení letadla na letu MH17.

Úplný přepis rozhovorů, které vedli Stone a Putin, prý obsahuje třikrát více matriáu, než se nakonec objevilo ve filmu, a má obsahovat témata, jako je například Putinova minulost v KGB, Panama Papers osobnost čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. Kniha má vyjít 11. září.

Není zde článek celý?