Dotace z Evropské unie: Mezinárodní problém Andrej Babiš

Zdá se, že evropští politici nakonec budou těmi, kdo nejvíce zkomplikují život Andreji Babišovi. Evropským parlamentem prošel materiál, který doporučuje Komisi, aby bylo nadále zabráněno firmám členů vlády čerpat evropské peníze. Ano – europoslanci si konečně uvědomili, že je to právě Evropská unie, kdo dodává oligarchovi sílu, kdo jej legitimizuje a kdo mu dává peníze na to, aby mohl jednoduše ovládnout Českou republiku.

Když před několika měsíci jednal Evropský parlament o svobodě médií v České republice, byla to mezinárodní ostuda. Jenomže ostuda, která Babiše vůbec nezajímá, protože jemu je jedno, co si o něm kdo v Evropě myslí. Jeho cílem jsou další peníze, které mu zajistí další moc. Stopka pro čerpání dotací pro něj de facto může znamenat, že se za několik měsíců bude muset rozhodnout, zda bude členem vlády nebo prodá holding Agrofert. To by bylo nepříjemné nejen pro všechny jeho spojence, ale samozřejmě také pro novináře z vydavatelství Mafra.

Je zjevné, že Babiše sami zastavit nedokážeme. Většina představitelů demokratických politických stran je slabá, případně se rovnou chystají s hnutím ANO do vlády. Prezident Zeman má v plánu zasahovat do živých spisů, tlačit na policii a ministra vnitra a možná by mohl obviněného Babiše dokonce omilostnit. Uvidíme, možné je v naší zemi už celé roky všechno.

Jenomže Evropskou unii neovládá ani Babiš, ani Zeman. Evropskou unii dokonce vůbec nezajímá, co píší Lidové noviny. Europoslanci v čele s Ingeborg Grässle si pouze jasně uvědomují, že financovat člověka, který je nejsilnějším politikem a zároveň největším podnikatelem v zemi, který často sedí na obou stranách stolu, když obchoduje se státem, jehož podvody se týkají nejen zneužívání moci, ale také dotací, je absurdní.

Počkejme si ještě na zprávu z OLAF. Už teď je ale jasné, že tím, kdo může zastavit Babiše, jsou naši civilizovaní spojenci z Evropy.

Není zde článek celý?