Družstvo, které řídí Jurečkův bratr, má slíbenou dotaci 500.000 Kč

Zemědělskému družstvu Nová Ves Pooslaví, které řídí bratr a zároveň poradce ministra Mariana Jurečky Lukáš (oba KDU-ČSL), byla letos přislíbena půlmilionová dotace na projekt demonstračních farem. V něm by měly vybrané statky ostatním zemědělcům ukazovat, jak se správně hospodaří s půdou. Jde o nový dotační titul, poprvé spuštěný letos. Podle ministerstva zemědělství i Lukáše Jurečky o střet zájmů nejde, neboť se na nastavení nového dotačního programu nepodílel.

„Na vytváření dotačního titulu se ministrův bratr nepodílel,“ řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Podle ní má peníze získat sedm z osmi přihlášených projektů, které vybírala komise složená ze zástupců ministerstva, univerzit, výzkumných ústavů a nevládních organizací.

Ministrův bratr začal od letošního roku působit na ministerstvu jako poradce, záměr vytvořit nový dotační titul se ale podle ministerstva začal vytvářet již před jeho angažováním. „Nejsem majitelem toho družstva, pouze správcem,“ reagoval pro ČTK Lukáš Jurečka. Podle svých slov navíc nemohl ovlivnit komisi ani nastavení podmínek dotací.

„Samozřejmě to, že jsem poradce a že mi procházejí e-mailem dokumenty, které jsou následně schválené nebo upravené, to je fakt. Faktem je, že jsem tu dotaci zaznamenal, že byla tímhle způsobem schválena,“ uvedl. Na druhou stranu byl materiál veřejně přístupný na internetu a přihlásit se mohl každý. Podle této logiky by poradcem nemohl být nikdo, kdo v zemědělství působí, dodal.

Demonstrační akce na jednotlivých farmách jsou podle ministerstva prospěšné, zemědělci projevují o nové poznatky z oboru zájem. Na příští rok je naplánované rozšíření programu o dvě nová témata – integrovaná ochrana rostlin a ekologické zemědělství.

Na ministerstvu kromě Jurečky působí desítka dalších poradců, někteří za poradenství peníze nedostávají. Například do nástupu do funkce prezidenta Agrární komory ČR mezi nimi byl Zdeněk Jandejsek. Podle ministerského dokumentu byl na seznamu poradců také předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík. Asociace následně uvedla, že mu byla smlouva na poradenské služby předloni ukončena. Od té doby zastává funkci předsedy ministerské Antibyrokratické komise, se smlouvou na zhruba 12 000 Kč hrubého měsíčně.

Není zde článek celý?