Důležité kauzy přebíjejí v médiích zbytečné hysterie. Další asi odstartuje brzy

Do zásadních voleb zbývá již jen pár desítek dní. Přesto se některá média tváří, jako by se nejednalo o nic podstatného a rozhodujícího pro budoucnosti naší země. Místo skandálů spojených s Andrejem Babišem se tak do hlavních zpráv dostává africký mor prasat nebo zvyšující se cena másla. Čtenář či divák se tak soustředí na mediálně rozpoutanou hysterii a na ostatní problémy už mu jaksi nezbude čas a hlavně nálada. Nejskandálnější zpráva se však zřejmě teprve chystá.

Pokud byste čekali, že v době před volbami bude hlavním tématem mezi lidmi debata o výběru vhodných stran, které mají do budoucna určovat směr naší země, budete zklamáni.

Republikou totiž hýbe téma předraženého másla, které je pro většinu lidí stěžejní, ačkoliv se zatím zdaleka nejedná o tak palčivý problém, jako je možný budoucí premiér, jehož nyní, ještě jako majitele hnutí ANO, vyšetřuje policie.

Cena másla je ovšem médii prezentována tak důrazně, že nejen odvádí pozornost od skutečně důležitých věcí, ale také nabízí skvělý předvolební trumf pro politika, který ho dokáže šikovně využít. Přitom, když se člověk zamyslí nad tím, že zdražení másla zasáhne jeho peněženku 300 korunami ročně navíc, nemůže současný „problém“ brát jako prioritní.

A to se blíží další poplašná zpráva, která dozajista vzbudí paniku mezi občany a odvede pozornost od všeho, co se bude dít v předvolební kampani. Oním problémem, který minimálně měsíc bude rezonovat společností, je fipronil.

Pesticid, který se přes drůbeží maso, vejce nebo výrobky obsahující vejce může dostat do lidského organismu. Kvůli přítomnosti fipronilu byly třeba z belgického, německého a nizozemského trhu staženy miliony kontaminovaných vajec. Nyní se chystá i na české spotřebitele.

Přestože se podle odborníků nejedná o život dospělého člověka ohrožující pesticid, pokud se do organismu dostane v malých dávkách a dotyčný kontaminované potraviny nejí dlouhodobě, hysterie vznikne z několika jasných důvodů.

Média budou mít velké téma, které se bude třeba těm ovládaným exministrem financí velmi hodit na titulní strany. Nafouknutá bublina a články o nebezpečí valícím se z drůbežáren totiž zaručeně bude hodit víc než vyšetřování Čapího hnízda, dluhopisů nebo zvůle Finanční správy.

Politici kritizující Evropskou unii opět naženou nějaké body. S největší pravděpodobností se totiž kontaminované potraviny opět objeví v polských dodávkách pro české supermarkety. Tudíž bude třeba zkritizovat politiku EU a vlastně Unii jako takovou.

Oba tyto „informační kanály“ dokáží, stejně jako u másla, vzbudit velký rozruch, který voliče zaměstná pro něj daleko důležitějším problémem, který ohrožuje jeho život aktuálněji než možná ztráta svobody, hrozící za pár měsíců.

Je ovšem důležité si uvědomit, že s cenou másla nebo fipronilem se dá v rychlosti dělat mnohem více než se špatným výběrem v parlamentních volbách.

Prvním krokem k lepšímu vnímání skutečných „katastrof“ by stačilo si o problému zjistit více. Za cenu másla skutečně nemůže pouze EU, fipronil vás nezabije a trestně stíhaný Andrej Babiš není dobrou volbou pro naši zemi.

Není zde článek celý?