Exposlanec Evropského parlamentu: Lotyšsko za sovětské vlády žilo lépe

Lotyšsko v sovětské době žilo lépe než po obnovení nezávislosti, oznámil bývalý poslanec Evropského parlamentu a bývalý předseda městského výkonného výboru Rigy Alfred Rubiks v rozhovoru pro portál vesti.lv, který byl zveřejněn v úterý.

„Pokud srovnáme současnou Lotyšskou republiky s Lotyšskou sovětskou socialistickou republikou, je pokles hrozný. Konkrétní ukazatel ukazující na nepořádek v zemi je snížení populace. Když jsme vystoupili z SSSR, bylo nás 2,6 milionu lidí, zatímco dnes je naše populace podle statistiky méně než dva miliony. Upřímně řečeno, nevěřím těmto číslům, zdá se mi, že populace naší země je podstatně nižší,“ řekl Rubiks.

Vyjádřil názor, že pokud v Lotyšsku žijící lidé budou nadále emigrovat, tak za několik desítek let v zemi Lotyši nezůstanou vůbec.

Podle něj ekonomická situace v Lotyšsku také vyžaduje přání zlepšení.

„Neztratili jsme nejen obyvatelstvo, ale také všechny přední podniky. Také ten závod VEF, kde je vyráběno mnoho jedinečné produkce. Lotyšsko přestalo vyrábět vagóny elektrických a motorových vlaků, které jsme poskytovaly nejen sobě, ale také celé řadě dalších států. Lotyšsko ztratilo vlněnou a bavlněnou produkci. Zůstala nám pouze oblast služeb. Obchodní společnosti: Maxima, Rimi a tak dále. To znamená, že reálnou ekonomiku nemáme. Dělám jednoznačný závěr: život většiny obyvatelstva se zhoršil,“ řekl Rubiks.


Není zde článek celý?