FBI vyslechla bývalého pracovníka Sputniku a zkoumá vnitropodnikovou korespondenci

Americká FBI vyslechla bývalého pracovníka Sputniku Andrew Feinberga v rámci vyšetřování informací o tom, že agentura údajně působí jako orgán ruské propagandy a porušuje zákon o zahraničních agentech (FARA), informuje portál Yahoo News s odkazem na anonymní zdroje.

Portál přitom tvrdí, že FBI také dostala přístup k pracovní korespondenci Sputniku od Feinberga a jiného bývalého pracovníka washingtonské kanceláře agentury Joseph John Fiondy.

Do amerického kongresu byl dříve vnesen návrh zákona s cílem změnit požadavky USA na registraci zahraničních agentur podle zmiňovaného zákona (FARA). Návrh zákona počítá s tím, že ministr spravedlnosti USA, pod něhož spadá i FBI, dostane dodatečné pravomoci a tím bude moci odhalovat a pronásledovat organizace, které se „nezákonným způsobem“ snaží ovlivnit politické procesy v USA.

Sama FBI po dobu dvou dnů neopověděla na oficiální dotaz o tom, zdali proti agentuře vede vyšetřování, informuje RIA Novosti hlavní redaktorka Sputniku-USA Mindia Gavašeli.

Podle jeho slov byla „žádost odeslána v sobotu do správy pro národní bezpečnost Ministerstva spravedlnosti USA s žádostí o potvrzení nebo popření informace o tom, že se vůči Sputniku vede vyšetřování. Gavašeli upřesňuje, že v dopisu uvedl připravenost odpovědět na jakékoli otázky, pokud nějaké vzniknou.

„Ale odpověď zatím nepřišla. Bohužel údaje médií o tom, že je vůči nám zahájeno vyšetřování, nejsou udivující, protože v zemi panuje atmosféra hysterie vůči všemu, co se týká Ruska. A všechno se slovem ruský se vidí pod prizmatem špionománie. My jsme novináři a pracují u nás hlavně Američané. Domníváme se, že jakýkoli návrh o tom, že se zabýváme čímkoli jiným než žurnalistikou, je absolutní lží a výmyslem,“ řekl Gavašeli.


Není zde článek celý?