Francouzský soud se postavil na stranu muslimské asociace opětovně zavést jídla bez vepřového masa

Francouzský soud zamítl rozhodnutí starosty města Burgundska, zrušit alternativní nabídku pro školáky, kteří nejedí vepřové maso. Toto rozhodnutí následovalo po téměř dvouleté právní bitvě mezi úřady a muslimskou asociací.

Minulé  pondělí se správní soud v Dijonu postavil na stranu Ligy muslimské právní obrany (LDJM), která bojovala za opětovné zavedení jídel bez vepřového masa na školách v Chalon-sur-Saône. V rozsudku stálo, že zákaz „nebyl v duchu Mezinárodní úmluvy o právech dítěte a nebyl v duchu primárních zájmů dětí“.

V březnu roku 2015 Gilles Platret z pravicové strany Les Republicains přišel se zákazem poskytovat náhradní jídla pro muslimské a židovské děti ve školách tvrzením, že prosazuje francouzskou představu o sekularismu, oddělením náboženských záležitostí a státu. Později to však Francouzský národní poradní výbor pro lidská práva označil za „chybný výklad sekularismu a rovnosti“ v roce 2016.

V té době soud potvrdil tento kontroverzní krok, který získal širokou podporu v městské radě, stejně jako zděšení mezi mnoha, včetně bývalého ministra školství Najata Vallauda-Belkacema, který jej obvinil z „braní dětí jako rukojmí“.

Platret však prostřednictvím svého právníka argumentoval, že úřady nejsou povinny „poskytovat každému to, co potřebuje k výkonu svého náboženství“, a dodal, že 40% dětí ve městě nejí maso a nahrazuje ho extra zeleninou, informoval deník Local.

Muslimská skupina LDJM, která podala stížnost, označila odstranění této stravy za „diskriminační“ a za „porušování svobody svědomí a bohoslužeb“. Dijonský soud však spíše než rozhodování o náboženské argumentaci vzal v úvahu „nejlepší zájmy dítěte,“ a zdůraznil, že byla nabízena alternativní nabídka bez vepřového masa od roku 1984 „bez jakéhokoli argumentu“.

Městské orgány se budou odvolávat proti pondělnímu rozhodnutí, přičemž se odvolávají na porušení ústavního práva na svobodu správy obcí. Jídelny budou i nadále podávat aktuální menu, neboť „je pro město Chalon-sur-Saône zřejmě nemožné měnit provoz veřejné služby za tak krátkou dobu, aniž by riskovalo kontinuitu této služby“.

Mezitím, LDJM si pochvaluje tento výsledek jako „vítězství“.

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Jeff Pachoud / AFP)

Není zde článek celý?