Generální tajemník OSN okomentoval myšlenku poslání mírotvůrců na Donbas

Generální tajemník OSN António Guterres okomentoval v exkluzivním interview pro Sputnik myšlenku poslat na Donbas mírové síly na ochranu mise OBSE. Podle jeho slov, když bude konsensus, v OSN budou ochotni udělat všechno pro urovnání ukrajinské krize.

Myslím si, že bude velmi důležité, když bude Rada bezpečnosti moci dosáhnout konsensu přitom, že byly vyjádřeny různé postoje. OSN bude ochotna udělat vše možné, aby byla krize urovnána“, řekl v předvečer jednání Valného shromáždění na vysoké úrovni.

Moskva a Kyjev dříve předložily OSN vlastní návrhy rezolucí o nasazení mírových sil.

Guterres oznámil, že tyto dokumenty viděl, avšak jednání o této myšlence probíhají mezi členskými státy, a generální tajemník do nich nezasahuje. „Doufám, že 15 členských zemí (RB OSN) budou moci dosáhnout shody, a když se to stane, budu samozřejmě zcela připraven zajistit plnění rozhodnutí RB a napomáhat urovnání krize“, zdůraznil.

Prezident RF Vladimir Putin v minulém týdnu prohlásil, že podporuje myšlenku poslat mírotvůrce na Ukrajinu. Avšak podle jeho slov může být řeč jen o funkci zajištění bezpečnosti pracovníků OBSE, mírotvůrci se mají nacházet na dělicí čáře a na žádných jiných územích.


Není zde článek celý?