Genetici našli neobyčejnou souvislost mezi diabetem a onemocněním srdce

Američtí vědci objevili více než deset genů, jejichž mutace vedou k rozvoji diabetu i koronárního onemocnění srdce, což svědčí o existenci vzájemné souvislosti těchto zdravotních problémů, uvádí se v článku uveřejněném v časopisu Nature Genetics.

„Objevení těchto genů zvyšujících riziko rozvoje diabetu i problémů se srdcem nám může pomoci vyrobit léky schopné bojovat proti oběma nemocem. Kromě toho teď můžeme začít hledat jiné geny, které snížují pravděpodobnost rozvoje jedné nemoci, ale přitom zvyšují pravděpodobnost onemocnění druhou“, vysvětluje Danish Saleheen z Pensylvánské univerzity ve Filadelfii (USA).

Relativně dávno, jak uvádí Saleheen, si vědci a lékaři všimli, že lidé trpící diabetem druhého typu mají často problémy se srdcem dokonce i v těch případech, když dodržují správnou dietu a vedou zdravý způsob života. To donutilo autory článku prozkoumat DNA asi 13,5 tisíce diabetiků a asi 35 tisíc zdravých lidí a pokusit se najít geny, které mohou spojovat obě nemoci.

Tato analýza ukázala, že v DNA člověka existuje současně 16 úseků, jejichž mutace souvisí i rozvojem cukrovky 2. typu i s vysokou pravděpodobností onemocnět koronární srdeční chorobou. Podle slov autorů článku osm z nich značně silně ovlivnilo šance rozvoje jak diabetu, tak i problémů cévního systému. Patří k nim jak úseky spojené s prací inzulínu a dalšími aspekty metabolismu, tak i úseky řídící práci mozku a některých dalších orgánů, které pravděpodobně nesouvisí se srdcem, cévami nebo látkovou výměnou.

Jeden z takových genů, APOE, spojený s oběhem cholesterolu v organismu, měl opačný vliv na rozvoj diabetu a problémů se srdcem. Mutace v něm zvyšovaly riziko rozvoje diabetu, ale snižovaly šanci rozvoje koronárního onemocnění, jehož příčiny zatím zůstávají pro vědce záhadou.


Není zde článek celý?