Geomagnetické bouře, které byly způsobeny erupcemi na Slunci, skončily, uvedli vědci

Nejsilnější sluneční aktivita za posledních 12 let probíhala 6. až 8. září: na povrchu nejbližší hvězdy došlo k několika neobyčejně silným erupcím, což způsobilo výron koronární hmoty směrem k Zemi. Na naší planetě to způsobilo silnou geomagnetickou bouři. Erupce však zatím žádné negativní důsledky na Zemi nevyvolaly.

Nárazová vlna způsobená první erupcí dorazila k Zemi mnohem rychleji, než se původně čekalo — již o půlnoci 8. září začala mohutná geomagnetická bouře o síle 4 stupňů v pětibodové stupnici. Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) geomagnetická bouře měla skončit v 17:00 (SELČ), ale podle údajů Laboratoře rentgenové astronomie Slunce Fyzikálního ústavu ruské Akademie věd bouře skončila až v noci z 8. na 9. září.

První erupce, která se odehrála ve středu, byla nejsilnější za posledních 12 let a dosáhla stupně X9.3. K poslednímu stejně silnému výbuchu došlo před 12 léty 7. září 2005. Sluneční skvrna, kde došlo k erupci, zůstala aktivní do 8. září a vyvolala ještě tři střední erupce (stupně M) a jednu silnou (stupně X). Poslední erupce, která se maximálně přiblížila k úrovni X, se odehrála v 10 hodin SELČ. Poté na Slunci došlo ještě k dalším čtyřem středně silným erupcím.


Není zde článek celý?