Grybauskaitė obvinila Rusko z nácviku útoku na sousední státy

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitė při vystoupení na Valném shromáždění OSN oznámila, že běloruské a ruské cvičení Západ 2017 je součástí informační války a je zacíleno na šíření strachu.

V New Yorku bylo 12. září oficiálně zahájeno 72. zasedání Valného shromáždění OSN, pravomoci předsedy vykonává slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Těsně před vystoupením Grybauskaitė ruská delegace opustila sál.

„Dnes je světová pozornost upřena na Severní Koreu a další regiony, stejné metody vydírání a agrese jsou však používány na Ukrajině a podél východní hranice NATO. Asi sto tisíc ruských vojáků se účastní cvičení útočného charakteru Západ 2017 na hranicích pobaltských států, Polska a dokonce i v Arktidě,“ řekla ze stupínku pro řečníka Grybauskaitė.

Podle jejího názoru Moskva zkouší agresivní scénáře proti sousedním státům a učí svoji armádu k útoku na Západ.

Myslí si, že vojenským arzenálem Ruska je kromě zbraní také šíření nepravdivých zpráv a agresivní destabilizující propaganda. Budující Běloruskou jadernou elektrárnu u města Astravyets hlava Litvy označila za geopolitickou zbraň, která neodpovídá základním standardům mezinárodní jaderné energetiky.


Není zde článek celý?