Hlava EP: Británie musí přiznat, že v některých otázkách potřebuje EU

Britská vláda musí přiznat, že v některých otázkách stát velmi potřebuje EU. A právě Británie, nikoli Evropská unie, musí předkládat „konkrétní návrhy“ kvůli brexitu, uvedl předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.

„Britská vláda má rozhodnout, jaké vztahy chce s EU udržovat a v některých kruzích přiznat, že Británie potřebuje EU více, než se o tom mluví uvnitř státu,“ prohlásil Tajani v rozhovoru pro Independent.

Příští týden v pátek britská premiérka Tereza Mayová vystoupí ve Florencii s projevem, který bude věnován ukončení členství státu v Evropské unii. Jak píše list, Tajani si myslí, že tu řeč Mayové je třeba použít k uvedení, nakolik její stát potřebuje spolupráci s EU a také, aby předložila „konkrétní návrhy“ obrany práv občanů EU, vyřešení otázky hranic Severního Irska a vyřešení účtu za brexit.

„Přijímám rozhodnutí Velké Británie o ukončení členství (v EU) a chtěl bych, abychom po brexitu měli blízké vztahy, právě britští účastníci jednání by však měli předkládat konkrétní návrhy, nikoli naopak,“ — uzavřel politik.

Podle lídra socialistické frakce Evropského parlamentu a jeho expředsedy Gianniho Pittelly, který také hovořil s listem, britská strana do této doby projevovala neschopnost kvůli brexitu správně vyjednávat. Nadcházející řeč Mayové by měla předložit změny v přístupu k jednání.

„Je nejvyšší čas, aby Mayová předvedla jasnou pozici a strategii kvůli brexitu (nejen) evropskému týmu vyjednavačů, ale zvláště britským občanů a byznysu, který riskují platbou nejvyšší ceny za nekompetentnost, kterou do té doby projevovala britská vláda,“ cituje list politika.


Není zde článek celý?