Irák a Rusko obnovily letecké spojení, přerušené před 13 lety

Irácká letecká společnost Iraqi Airways uskutečnila v neděli po 13 letech první let do Moskvy. Letadlo přistálo na letišti Vnukovo, sdělil RIA Novosti zástupce letiště.

Na palubě letadla, jak před tím uvedlo Irácké velvyslanectví v Moskvě, se nachází delegace v čele s iráckým ministrem dopravy Kazimem Hamami.

Ruské a irácké letecké úřady se dohodly o zahájení pravidelného přímého spojení mezi městy dvou zemí už v roce 2015. Účastníci toho setkání se dohodli, že projednají možnost otevření linek i do města Arbil v Iráku a do Sankt-Petěrburgu a Kazaně v RF.

Tehdy se uvádělo, že z irácké strany bude lety provádět letecká společnost Iraqi Airways „nebo jiný dopravce“, „ruská delegace prohlásila, že bude informovat o výběru svého leteckého dopravce později“.

Letecká společnost Iraqi Airways byla založena v roce 1945, v 60. letech letecké linky koupily ruská letadla TU-124 a Il-76 k provádění nákladních letů.

Letecké spojení s Irákem bylo přerušeno v roce 2004 po zavedeném zákazu ze strany Ruska. Důvodem pozastavení leteckých linek mezi dvěma zeměmi byla nedostatečná úroveň zajištění bezpečnosti letů kvůli zhoršení situace v Iráku.


Není zde článek celý?