Italský premiér oznámil, na čem závisí evropská budoucnost

Prioritou Itálie je zajištění stability a bezpečnosti Středomoří a Afriky, zvláště Libye, oznámil italský premiér Paolo Gentiloni.

„Prioritou Itálie na základě historie geografické polohy je zajištění bezpečnosti a stability, stálý rozvoj a růst Středomoří a celé Afriky,“ řekl během projevu na Valném shromáždění OSN.

Gentiloni poznamenal, že investice v Africe umožní odstranění základních důvodů migrace, jsou to hlavně ekonomické a demografické rozdíly.
„Itálie zaujímá vedoucí pozici v posunu partnerství s africkými zeměmi. V nadcházejících letech je nutné zohlednit i myšlenku o tom, že budoucnost Evropy se odehrává i v Africe,“ řekl italský premiér.

Podle jeho názoru je podpora afrických zemí klíčovým faktorem v boji s extremismem a terorismem. „Ale i když teroristická skupina Islámský stát ztrácí území v Iráku a Sýrii, je nutné pochopit, že vítězství na zemi je nedostatečné, když ideologie IS a džihádismu nadále vede k obětím a hrůze v polovině světových měst,“ zdůraznil Gentiloni.

„Itálie vynakládá velké úsilí v Radě bezpečnosti, na Valném shromáždění OSN a také jako předseda Skupiny sedmi pro boj s teroristickými hrozbami. Libye je hlavním klíčem pro obnovení ústřední role Středomoří jako motoru civilizace, míru, bezpečnosti a boje s těmito riziky. Jeho stabilizace je pro nás prioritním cílem, kterého lze dosáhnout cestou komplexního dialogu a vzdání se jakéhokoliv vojenského řešení a rozdělením země,“ řekl premiér.

Podle jeho slov Itálie přijala hlavní roli v podpoře úsilí OSN a posílení jeho přítomnosti v Libye a také v poskytování pomoci uprchlíkům a migrantům.


Není zde článek celý?