Jak se (ne)dělá politická debata podle TV Barrandov a Jaromíra Soukupa

Politické diskuzní pořady už nikdy nebudou jako dříve. Nový rozměr do nich totiž vnesl Jaromír Soukup, ředitel TV Barrandov a moderátor pořadů Duel a Týden s prezidentem. Právě jeho nesmírná touha po sebeprezentaci totiž z hostů dělá pouhou stafáž, které je dáván prostor podle toho, jak se „uvaděčovi“ líbí její názory a do hlavní role staví právě pana domácího.

Už po několika dílech „superdebaty“, kterou komerční televize označuje za nejlepší na obrazovkách, je vidět, že prim hrají jednoznačně zástupci hnutí ANO, především Andrej Babiš, který se z člověka, proti kterému Soukup z počátku jeho politického angažmá bojoval, stal tím pravým, kterého je třeba podpořit. Ostatní jsou jen nutným zlem, které je třeba divákovi nabídnout, aby se dalo hovořit o nezaujatosti.

Jaromíru Soukupovi nelze upřít snaha a také celkem dobrá příprava. Bohužel mu však zatím nikdo ze strachu o zaměstnání neřekl, že pozice ředitele televize z něj automaticky nedělá moderátora. Ba naopak, pasování se do hlavní hvězdy obrazovky TV Barrandov jejímu šéfovi škodí. Okolí raději mlčí a Soukup sám si evidentně žádnou nedokonalost nepřipouští.

V některých momentech, obzvlášť při zahajování Duelů, se dokonce zdá, že „moderátor“ trpí lehkou formou masochismu. Viditelná nervozita, křečovité držení desek, kterými je třeba neustále mávat zleva doprava a neskutečná rychlost mrkání dokazuje, že je sice Soukup velice nervózní, ale vůbec mu to nebrání ve vyprávění jeho politických pseudovtipů dlouhé minuty. Své o tom ví třeba Matěj Stropnický, který si musel vyslechnout, že je buď nejhezčí, nebo nejošklivější ženou v české politice.

Tím ovšem celá show teprve začíná. Generální ředitel skupiny TV Barrandov, jak zní Soukupova vznešená role, se totiž dostatečně ošlehal při rozhovorech se svým ideovým guru Milošem Zemanem a nyní jako „otřelý publicista“ vstupuje do ringu s dalšími politiky. Začínal se dvěma, před volbami si dokonce troufne až na sedm.

Jejich výběr je dalším problémem rozebíraného diskuzního pořadu. Když s Duelem začínal, nedal si Soukup pozor a svou náklonnost k hnutí ANO prezentoval až přehnaným zvaním jeho zástupců do svého pořadu. Poté co ho Rada pro rozhlasové a televizní vysílání upozornila, že takhle to není úplně objektivní, rozmanitost hostů se zvýšila. Důkazem budiž například vystoupení Tomia Okamury ve dvou po sobě jdoucích Duelech.

Daleko horší než způsob výběru účastníků debaty nebo nekompetence Jaromíra Soukupa takovou debatu vést, na své televizi si samozřejmě může dělat, co se mu zachce, je ovšem do očí bijící nenávist vůči Bohuslavu Sobotkovi, potažmo ČSSD. Přestože si skomírající strana zaslouží kritiku, není běžné, aby se při demokratické debatě její moderátor neustále „obouval“ do zástupce jedné strany a ostatní nezmínil. Šestnáctkrát jmenované OKD v jednom Týdnu s prezidentem hovoří za vše.

Vzhledem k tomu, že ke kritice současného premiéra dochází vždy v jeho nepřítomnosti, působí to stejně, jako když v práci pomlouváte kolegu, který zrovna není přítomen, ale hned jak přijde, pustíte se do kritiky někoho, kdo právě odešel.

Ačkoliv má Jaromír Soukup zkušenost s postem náměstka ministryně školství v druhé vládě Mirka Topolánka, zdá se, že už veškerý diplomatický um ztratil a dnes už působí jen jako úspěšný manažer a podnikatel, který má při svém velkém egu pocit, že může cokoliv. Takový závan „babišismu“, dalo by se říct.

Ale právě Soukupův sklon k podpoře tohoto oligarchy naskýtá jakousi šanci k dobrému konci s Českou republikou. Každý politik, případně strana, s níž se majitel TV Barrandov, vydavatelství Empresa Media a mediální agentury Médea spojil, totiž nedopadli dobře.

Ať už se jednalo o Stranu zelených v roce 2006, Věci veřejné nebo prezidentského kandidáta Jana Fischera, nikdy se Soukupovy peníze nepodílely na úspěchu daného subjektu. Snad bude tedy i nyní snažení geniálního ředitele skupiny TV Barrandov stejně plodné jako před lety a o Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi už brzo ani neuslyšíme.

Není zde článek celý?