Jaroslav Kmenta: Podnikal s Kočkou, teď kandiduje za hnutí ANO

Hnutí ANO 2011 má na své kandidátce do letošních sněmovních voleb muže s kontroverzní minulostí. Je to bývalý policista Martin Stolín.

Tento muž v devadesátých letech pracoval nejdříve v elitním protimafiánském útvaru ÚOOZ, pak ovšem krátce spojil svůj podnikatelský život s nechvalně známou rodinou Václava Kočky, provozovatele lunaparků a pražské Matějské pouti.

Martin Stolín je přitom na středočeské kandidátce ANO, kterou vede přímo Andrej Babiš. Stolín je na 27. místě této kandidátky.

Stolín se narodil 12. dubna 1965. A v obchodním rejstříku je tento muž veden jako člen představenstva firmy Prostor, kterou v té době vedl jako předseda představenstva Jan Kočka. Předsedou dozorčí rady firmy byl také jeho bratr Václav Kočka mladší, kterého v říjnu 2008 zabil podnikatel Bohumír Ďuričko.

Jan a Václav Kočkovi byli době, kdy ve firmě působil Martin Stolín, většinovými spolumajiteli firmy. Oběma patřilo 80 procent firmy, zbylých 20 procent podílu držel ve firmě podnikatel Milan Nedvědil. Později firmu ovládla už jen rodina Kočků. Teď je jako stoprocentní akcionář firmy veden už jen bratr zavražděného Václava Jan Kočka.

Stolín se podle výpisu obchodního rejstříku stal členem představenstva firmy Prostor 1. května 2008. V rejstříku byl z této funkce vymazán až v únoru 2009, ale členství mu podle zápisu zaniklo 13. srpna 2008. Ve vedení společnosti Prostor tak byl necelé čtyři měsíce.

Stolín je bývalý policista. Na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu patřil do skupiny, která měla monitorovat nejnebezpečnější mafiány ze zemí bývalého Sovětského svazu. Stolín pak přešel na policejní prezidium a od ministra vnitra Stanislava Grosse přijal vyznamenání Policista roku 2001.

Vynášel informace?

O Stolínovi psal už v říjnu 2010 časopis Týden. „Bylo by zvláštní, kdyby Kočkovým Stolínova policejní minulost vadila. Kočka coby společník Andreje Korpliakova, kterého tajné služby evidují na seznamech mafiánů a kterého policie hledá kvůli dvojnásobné vraždě, by určitě ocenil informace o tom, co všechno o něm policie ví,“ napsal tehdy Týden.

„Mě z těchto informací nic nezajímá, je to jedna velká bublina,“ reagoval ale Kočka. A tehdy také dodal, že se Stolínem už skoncoval. Z firmy ho vyhodil. „Ukázalo se, že je neschopný,“ řekl Kočka.

Časopis Týden tehdy také upozornil, že Stolín byl podezřelý z vynášení informací.

„Jednou, když už od nás odešel na policejní prezidium, jsme ho zachytili na odposlechu, jak o našich chystaných akcích mluví s protistranou,“ citoval časopis Týden jednoho nejmenovaného důstojníka ÚOOZ. Jestli to byla pravda, není zřejmé, neboť případ se nevyšetřoval.

Martin Stolín dnes popřel, že by informace z ÚOOZ vynášel. „To byly jen kecy, které mě měly znevěrohodnit,“ řekl nyní Stolín.

Když jsem se ho začal ptát na jeho společné podnikání s Kočkovými, snažil se nejprve celou věc zmírnit. „My jsme měli svoji firmu a Prostor nás požádal o zpracování projektu na bezpečnost firmy. Spolupráce tak byla krátkodobá,“ uvedl Stolín. A doplnil: „My jsme se pak rozešli nepříjemně, protože nám dlužili peníze. Byly tam půl roku nezaplacené faktury. Oni si u nás nechali dělat i právní služby. A když mělo dojít na placení, tak přišla klasika a říkali: Jste neschopný. Pak jsme se pohádali, respektive nevyšli jsme si vstříc.“

Stolín se to tedy snažil bagatelizovat a svést jen na jakýsi nepovedený obchodní vztah. Ale proč byl tedy členem vedení firmy, to úplně nevysvětlil.

A kdo vás tedy delegoval do představenstva?

Tak to po mně chcete hodně. To bych se musel zeptat jejich právníků.

Jakých právníků?

No, těch majitelů.

To znamená Kočků.

No, já nevím, jestli byli majitelé.

Podle obchodního rejstříku byli bratři Kočkové v té době společníci. Už od roku 2004. A vy jste tam přišel v květnu 2008.

No, to jo. Oni byli majitelé, oni tu firmu koupili. A od nás chtěli právní služby.

A oni díky tomu, že chtěli právní služby, tak vás rovnou šoupli do představenstva?

Helejďte se, ono to zní asi směšně, ale takhle to bylo.

A vy jste se znal osobně s některým z Kočků v té době?

Samozřejmě. Oni chodili a chtěli od nás prezentaci. My jsme seděli na představenstvu a prezentovali jim výsledky práce.

Kočka je obviněn z podvodů

Kočkovu firmu Prostor si pak najaly Pražské služby, které vyhrály tendr na osmiletou údržbu pražské metropole. Tím si Kočkova společnost přišla na desítky milionů korun.

V září 2017 ale vyšlo najevo, že Kočka je podezřelý z podvodů. Policie obvinila Jana Kočku z daňových úniků. Byl podle ní součástí skupiny, která fiktivními obchody s neexistujícími reklamními službami připravila stát na daních asi o 415 milionů korun. Kočka pak uvedl, že v souvislosti s kauzou pozastavil své členství v ČSSD.

Stalo se tak v návaznosti na kauzu okolo ovlivňování zakázek spojených s pražskou městskou firmou TSK.

Technická správa komunikací vypisuje mnohamilionové zakázky na výstavbu a opravy pražských silnic a dalšího městského majetku včetně kamerového systému nebo cyklostezek. Na starosti má také zimní údržbu. Firma má necelé tři stovky zaměstnanců, většinu činnosti zajišťuje prostřednictvím subdodavatelů. V současnosti Praha dokončuje transformaci příspěvkové organizace na akciovou společnost.

Skupina obviněných působila podle policie minimálně v 21 obchodních společnostech, z nichž část nevykonávala reálnou činnost. „Trestná činnost měla být páchána prostřednictvím fiktivních obchodů za neexistující reklamní služby,“ uvedla mluvčí centrály Iva Knollová.

Jmenovec před soudem

Jméno Martin Stolín je zřejmě „prokleté“. Kromě kandidáta ANO Martina Stolína existuje ještě jeden, zcela jiný Martin Stolín, který také začínal u policie. A teď figuruje v celé řadě trestních kauz. Tento jiný Stolín po odchodu z policie založil detektivní kancelář a fungoval zejména na Liberecku.

Jedna veřejně známá kauza uvádí, že „druhý“ Martin Stolín dělal tajně pro inspekci GIBS, aby odstranil nepohodlného policejního šéfa na Liberecku. Tento Stolín také figuruje v kauze úniku informací z policie, která se dostala už před soud. A navíc figuruje také v případu únosu a vydírání podnikatele Josefa F. ze severních Čech. V této kauze je Stolín obžalován ve spolupachatelství také s někdejším blízkým spolupracovníkem zastřeleného kmotra podsvětí Františka Mrázka Vladimír Nešpůrkem, který se nechal přejmenovat na Vladimíra Svobodu.

„Ten druhý Stolín je můj jmenovec. Pár kamarádů se mě na to už ptalo. Ale to já nejsem,“ řekl mi politik Stolín.

„ANO dobře mete“

Proč se vlastně Martin Stolín rozhodl vstoupit do politiky? „To je prosté. Bydlím na malé vesnici. Vadí mi nečinnost, jsou tam rozbité silnice, nemáme školku,“ uvedl. A na otázku, proč šel zrovna k Babišovi do ANO, odpověděl, že to vidí jako nejlepší řešení. „Předcházející strany nebyly dobré. A ono vlastně ani není zbytí. Ke komu máte jít? Okamura, komunisti? ANO je nejlepší řešení. A nové koště dobře mete,“ řekl bývalý spolupracovník bratří Kočků.

Jaroslav Kmenta

(Autor pracuje exkluzivně pro magazín Reportér. Avšak texty, které píše na svůj facebook, jsou jeho novinářskou iniciativou. Tyto texty poskytuje jako službu veřejnosti a bez nároku na honorář.)

Není zde článek celý?