Jiří Mádl: Jan Tříska chodil na Karlův most prosit o štěstí

Sobotní pád herecké legendy Jana Třísky z Karlova mostu obestírá otázka, jak se celá událost odehrála. Osmdesátiletý Jan Tříska bojuje ve vážném stavu o život ve střešovické Ústřední vojenské nemocnici. Třísku, který trvale žije v Los Angeles, čekalo natáčení filmu Na střeše, jehož režisérem je Jiří Mádl. Podle Mádla chodíval Jan Tříska na Karlův most před natáčením pravidelně.

„Několikrát mi říkal, že vždycky před natáčením chodí čerpat sílu a prosit o štěstí na Karlův most, kde sahá na sochy. Podle všeho se tam stalo něco nešťastného, a jestli uklouzl, nebo něco takového… Tenhle zvyk se mu pro tuhle chvíli stal osudným,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi Jiří Mádl.

Podle deníku Blesk svědci z Karlova mostu uváděli, že Tříska skočil do Vltavy úmyslně. „Nemůžeme nic takového potvrdit, událost stále vyšetřujeme,“ uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan. Život legendárnímu herci zachránili dva cestující z kolem projíždějící lodě.

Tříska přiletěl do Prahy ve čtvrtek. Kvůli filmu Na střeše absolvoval zdravotní prohlídku. Podle jejích výsledků byl zcela v pořádku. „Honza Tříska se na natáčení těšil. Přiletěl, absolvoval kostýmku. My jsme dlouho zkoušeli, Honza byl v perfektní kondici. Pořád mě informoval o tom, jak běhá a jak se připravuje i s textem,“ dodal Jiří Mádl. Natáčení filmu bylo odloženo.

Jan Tříska patří k silné herecké generaci šedesátých let. Odehrál řadu charakterních divadelních i televizních rolí (Romeo a Julie, Oidipus, Faust, Radúz a Mahulena). Společně s Otomarem Krejčou v roce 1966 zakládal Divadlo za branou, které komunisté v roce 1972 zavřeli. Tříska z Československa emigroval v roce 1977 poté, kdy komunisté pro změnu zavřeli Václava Havla. Po Třískově emigraci se filmy a inscenace, ve kterých hrál, nesměly vysílat. Tříska se trvale usadil v USA, kde si zahrál například ve filmu Miloše Formana Lid versus Larry Flynt.

Po roce 1989 odehrál nezapomenutelnou roli Igora Hnízda ve filmu Obecná škola či titulní úlohu Krále Leara na Letních shakespearovských slavnostech. Zatím posledním Třískovým filmem je snímek Jana Svěráka Po strništi bos.

Není zde článek celý?