Kardinál Duka odsoudil německý řetězec za to, že smazal pravoslavné kříže z letáků

Za „bezprecedentní a nekulturní akt“ označil v neděli arcibiskup pražský, kardinál Dominik Duka rozhodnutí německé sítě supermarketů Lidl odmazat kříže z reklamních fotografií slavných pravoslavných kostelů na ostrově Santorini v rámci akce „Řecké týdny“.

Podle zástupců obchodního řetězce byly kříže na letácích řeckých pravoslavných kostelů v rámci týdenní akce zretušovány v souladu s jeho obchodní politikou, jejímž cílem je zachování náboženské a politické neutrality. Na své stránce v sociální síti Duka v otevřeném dopise vyjádřil své sympatie řeckému velvyslanci v Čechách. „Dovolte mi, Vaše Excelence, abych se připojil k těm, kdo vyjadřují Vaší zemi sympatie v souvislosti s akcí obchodního řetězce Lidl, který na svých letácích z údajných důvodů náboženské různorodosti a politické korektnosti odstranil kříže nad známými kostely na řeckém ostrově Santorini. Považuji něco podobného za bezprecedentní a nekulturní akt,“ napsal nejvyšší představitel katolické církve v Praze. Podle arcibiskupa i přes omluvu ze strany obchodního řetězce mu „zůstává pocit hořké chuti z toho, v jakém světě žijeme“.

Přitom Duka obrátil pozornost na to, že prozatím se jedná „jen“ o falšování fotografií, ale zakrátko podle něj může dojít i k odstraňování skutečných křížů z kostelů.


Není zde článek celý?